Управляващата директорка на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард призова днес арабските страни да ограничат държавните разходи, за да се даде възможност за устойчив растеж и създаване на работни места, предаде Франс прес.
Лагард каза това в Дубай на редовна годишна среща на върха, посветена на управлението. Тя приветства обещаващите реформи, въведени от някои арабски страни, но припомни, че остава да се направи още много, за да се преодолеят икономическите и социални проблеми, предаде БТА.
През последните години почти всичките 21 арабски страни отчетоха бюджетен дефицит и икономиките им нараснаха само с 1,9 на сто през 2017 година, което е половината от световния растеж, по данни на Арабския валутен фонд (АВФ), съорганизатор на форума, заедно с МВФ.
Държавните разходи остават високи най-вече в страните от Съвета за сътрудничество в Залива (ССЗ), където надвишават 55 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП), подчерта Лагард.
По думите й реформата трябва да се съсредоточи върху съкращаване на твърде високите разходи, свързани със субсидиите и заплатите, а също и да се засили ефективността в здравеопазването, образованието и държавните инвестиции.
Лагард посочи, че енергийните субсидии са извънредно големи - средно 4,5 процента от БВП при износителите на петрол и 3 процента от БВП при вносителите - въпреки че шестте страни от ССЗ и други арабски страни са намалили енергийните си субсидии през последните години.