От май догодина всяка кутия цигари в България и в целия ЕС ще има нов уникален 26-цифрен код и нов вид бандерол, малко по-тесен от сегашния. Това съобщи зам.-директорът на Агенция “Митници” Юлиян Митев пред парламентарната комисия за наблюдение над приходните агенции.
Изискванията произтичат от
нов регламент
на Евросъюза,
който се очаква да бъде публикуван в средата на април. Той ще влезе в сила 20 дни след това, а срокът за въвеждане на ЕГН на цигарите е 1 година.
Сегашният бандерол е с размери 24 на 46 милиметра. Според регламента обаче здравните изображения върху тютюневите изделия вече се качват в горната част на кутията, а те не трябва да бъдат закривани. Което налага бандеролите да се лепят
в долната част
на кутията
или отстрани
Това налага и нов размер - 16 на 32 милиметра. Когато цигарите са слим, т.е. с тясна кутия, бандеролът ще се поставя върху задната част на кутията долу.
Главният секретар на финансовото министерство Таня Георгиева увери депутатите, че всеки момент ще бъде обявена обществена поръчка за изработване на новите бандероли.
Регламентът изисква и въвеждане на изцяло нова система за проследяване на тютюневите изделия, в чиято основа е нов
уникален
26-цифрен номер
върху всяка кутия, мастербокс и палет.
Номерът трябва да е извън бандерола, да е траен и да не може да се премахва. Той ще се генерира от Агенция “Митници”, но ще се нанася върху опаковките от производителите. Какви разходи трябва да направят те за това, все още не е ясно, казаха експертите от финансовото министерство и от митниците в отговор на въпрос на председателя на комисията Емил Димитров.
В същото време производителите ще са длъжни да изпращат информацията за отпечатаните номера на нова организация на ниво Европейски съюз, която тепърва ще се създава.
“Очаква се всеки ден в Брюксел да се събират около 80 гигабайта информация. Това ще помогне както за по-доброто проследяване на пратките с тютюневи изделия, така и за предотвратяване на фалшификациите”, каза Митев.
Всеки производител на цигари в рамките на ЕС ще има уникален номер, т.е. когато на даден пазар се появят цигари от определена марка, веднага ще се разбира дали са произведени от легалния ѝ производител, или не.
В същото време новата система ще позволи на митниците и данъчните да
проследяват
до крайния
потребител
всяка кутия цигари или пакет с наразян тютюн, тъй като номерата ще съхраняват информация кога и къде е произведен продуктът, на кой дистрибутор е продаден и през кои търговци е минал, докато стигне до клиента.
Междувременно ще се наложи и промяна в Закона за тютюна и тютюневите изделия, която да задължи производителите на цигари да поставят уникалния код не само върху опаковките за вътрешния пазар, но и върху тези за износ, стана ясно по време на заседанието. Такова е изричното изискване на регламента, подчерта Митев. Според нашия закон сегашните идентификационни номера върху бандеролите се поставят само върху тютюневите изделия за вътрешния пазар.