Депутати от ГЕРБ предлагат промяна в закона, но твърдят, че това не е амнистия
Незаконен строеж да се узаконява, след като се плати глоба в размер на 30% от стойността му. Това предлагат с промени в Закона за устройство на територията група депупати от ГЕРБ.
Каква е стойността, ще се определя от кмета на общината или упълномощено от него лице по методика, издадена от регионалния министър.
Измененията се отнасят само за строежи от четвърта и пета категория и не предвиждат от тях да се възползат големи постройки или небостъргачи.
“Моето предложение е да се наложи глоба от 30% от строителната стойност, с което хората ще имат възможност да узаконят постройките. Всички нормативни правила трябва да бъдат спазени, сградата да е конструктивно устойчива, да може да бъде присъединена към електрическата и ВиК мрежата”, заяви Младен Шишков - един от вносителите.
Процедурата по узаконяване включва архитектурно и геодезическо заснемане, становище от инженер-конструктор, съставяне на технически паспорт и т.н.
Само сградите, които отговарят на всички изисквания, ще може да бъдат узаконени. Освен това е задължително, този, който подава искане за това, да е собственикна земята.
Така се изключвали жилища на роми, които най-често били в чужд имот.
“Идеята е да се даде възможност тези, които не са имали желанието или възможността, да изготвят техническа документация в момента на построяването, да го направят на по-късен етап срещу съответната санкция. Хората, с които съм контактувал, първосигнално си мислят, че от тук нататък всеки ще започне да строи безразборно. Идеята е точно обратната - да бъде контролирано незаконното строителство”, каза още Шишков.
И допълни, че голяма част от кметовете избягвали премахването по един или друг начин, тъй като не е приятна процедурата да се премахне сграда, особено ако е жилище.
Други промени в закона позволяват на ДНСК да проверява дали промишлени обекти спазват нормите, а не само дали имат строително разрешително. “В момента честа се случва, да се окаже, че нормите се нарушават. Например депо, в което се депонират отпадъците, да е на по-голяма площ от предвиденото”, посочи Шишков.
С други промени в закона, предложени пак от депутати от ГЕРБ, се изчистват противоречия. В момента е записано, че обекти от пета категория не може да се строят от изпълнител, който не е вписан в Камарата на строителите. А законът за браншовата организация го позволява, когато това са смесени сгради. Това противоречие отваряло вратичка фирми без регстрация да строят потройки с площ до 1000 кв. м.
Използват бригади и работници, които са нискоквалифицирани, без необходимия ценз и договори, обясни единият от вносителите Александър Ненков. След това консултантска фирма или техник подписвал договор за техническо ръководство и така се изчерпвала отговорността на строителя.
6067 заповеди издадениза събаряне на постройки
6067 са издадените до момента заповеди за премахване на незаконни постройки, става ясно от регистъра на ДНСК, чийто началник е Иван Несторов. Те са за всякакви строежи - жилищни, търговски и промишлени.
В момента законодателството не позволява незаконна постройка да бъде узаконена. Единственият вариант е тя да бъде съборена. Разходите за това се поемат от собственика. Първоначално му се дава срок, в който той доброволно да премахне постройката.
Ако не го направи, се пристъпва към принудително изпълнение.
Тогава ДНСК или общината - в зависимост от категорията строеж, администрират и заплащат разходите по премахването.
След това въз основа на заповедта за премахване и протокол за извършените разходи срещу нарушителя се издава изпълнителен лист и се завежда дело от съдебен изпълнител, за да бъдат събрани направените разноски по събарянето. Това може да е собственикът на терена, лице с право на строеж или фирмата изпълнител.
За незаконен строеж се смята този, който е изграден без строителни книжа или в нарушение на изискванията на Закона за устройство на територията.