Плажна ивица, петзвездни хотели? Небостъргачи само на няколко преки от площад "Ким Ир-сен"?
Северна Корея бързо напредва с големи строителни проекти, които според някои експерти са насочени към разрастване на пазар за недвижими имоти под наем или частна собственост с цел да се помогне за укрепване на финансовото състояние на режима на Ким Чен-ун, засегнат от санкции заради ядрената му програма.
Разрастващ се пазар за частни имоти не звучи много социалистическо и наистина не е.
Но правителството, изпитващо хроничен недостиг на пари в брой, изглежда разработва нов източник на приходи - продажби на имоти за класата на севернокорейските новобогаташи, натрупали благосъстояние от разрастващата се, но все още предимно неофициална пазарна икономика на страната, придобиваща форма, откакто Ким дойде на власт.
Натискът върху Пхенян се увеличава, след като китайските инвеститори, които по традиция поддържат икономиката му, се оттеглят на фона на по-суровите от когато и да било ограничения, наложени от Пекин.
Строителните проекти, чието завършване може да струва доста над милиард долара, получават значителен тласък. Те са част от започнала преди шест години усилена строителна дейност при управлението на Ким, преобразяваща пейзажа в Пхенян. Севернокорейски служители заявиха пред Асошиейтед прес, че се надяват поне някои от проектите да бъдат готови, за да се представят за честванията по случай 70-ата годишнина на страната през септември.
"От 2012 г. строим нов проект всяка година, затова мисля, че след година в града ще са направени доста промени", каза архитектът Ким Кум-чхол от Академията по архитектура "Пектусан" - центъра за архитектурни изследвания и проектиране в Северна Корея. "Имаме много строителни планове."
Той каза, че тази година има три основни проекта:
Първо, да се презастрои центърът на Пхенян, като се заменят ниските жилищни сгради, построени след Корейската война през 1950-1953 г., с по-ефективно усвояващи пространството нови небостъргачи, офиси, обществени сгради и високо жилищно строителство. "В центъра на града има множество стари жилищни сгради, затова се опитваме да ги заменим с нови", обясни Ким.
Второ, в района Уонсан-Калма на източното крайбрежие се планират или се строят над 10 хотела, хиляди жилища и редица почивни комплекси, каза Ким. Хотелите ще варират от сравнително скромни тризвездни комплекси до луксозни петзвездни курорти, каза той. Ким Чен-ун вече построи ново летище, което да обслужва района, известен като негов дом далеч от дома.
Третият фокус е близо до китайската граница в Самджийон - живописен град в подножието на планината Пекту, духовния дом на управляващата династия Ким. Според съобщения в държавните медии се предвижда районът да стане "открит музей за образование в революционните традиции" и център за механизирано отглеждане на картофи, "будещ завист сред хората по целия свят".
Северна Корея често използва показни проекти, за да вдъхновява националистическата гордост, да възнаграждава предаността и да подсилва престижа на управляващия режим. Но Ким Чен Ун изглежда има склонност да предвожда завършването на квартали с високо строителство и модерни, наглед доста функционални почивни обекти.
На теория жилищата, образованието и здравеопазването се предоставят безплатно на всички в социалистическа Северна Корея, където държавата е собственик на целия капитал, включително сградите, заводите и земята. Продаването на имоти наведнъж или събирането на наеми ще извади пари от джобовете на тези, които могат да си го позволят, и ще ги върне в хазната на режима. Изискването на предплащане може да помогне за финансиране на проекти, които вече са започнати или са на етап планиране.
Северна Корея от години прави това до известна степен.
Китайските инвестиции обикновено се разглеждат като ключов източник на финансиране. Същото се отнася за бавния, но постоянен растеж на вътрешната икономика на Севера, подпомаган от разрастващия се сектор на предприемачите, които имат спестявания в чуждестранни валути като американски долари и китайски юани.
Тези хора, известни като "донджу" или господари на парите, са по-забележими, откакто Ким Чен-ун дойде на власт, създавайки естествен пазар за по-добри жилища, какъвто нямаше в миналото. Повечето живеят в Пхенян и района Уонсан, където строителството е най-активно. Голяма част от процъфтяването на строителството е съсредоточено върху луксозни имоти в изискани райони като градския център на Пхенян или покрай речни или океански брегове, които може да се очаква да им харесат най-много и имат по-висока пазарна стойност.
Не е ясно дали подобни проекти някога ще се изплатят. Това може да помогне да се обясни защо през последните няколко месеца Ким предприема дипломатически инициативи към Сеул и Пекин - два потенциално огромни източника на инвестиции и помощ, ако политическото напрежение на полуострова се успокои.
Преди да влязат в сила по-суровите санкции миналата година, Северна Корея продаваше големи количества полезни изкопаеми на Китай, което идеално се съчетаваше с процъфтяването на строителството.
Икономистът Уилям Браун от Джорджтаунския университет каза, че "ликвидацията" на някои държавни имоти има смисъл от фискална гледна точка въпреки жертването на социалистическите принципи, особено като се има предвид хроничният търговски дефицит на Северна Корея по отношение на Китай.
Низходящата тенденция в китайската търговия и новите инвестиции приблизително от септември и неспособността на Ким да получава външни заеми или да привлича други инвеститори поражда сериозни съмнения за бъдещето на икономическото процъфтяване и застрашава финансирането на армията, каза Бенджамин Кацеф Силбърстейн - изследовател от базирания в САЩ Институт за изследване на външната политика и един от редакторите на уебсайта Икономическо наблюдение на Северна Корея.
Намаляващата търговия с Китай не само изсмуква чуждестранните резерви на режима, но и вреди на бизнеса, на който също така разчитат "донджу". Това е двоен удар върху икономиката, който може да стане значително по-тежък в идните месеци, подкопавайки търсенето на луксозни имоти.
"В момента държавата наистина няма никакъв устойчив източник на приходи", каза Силбърстейн.
(От БТА)