Според Мая Манолова имало и двойно по-високи сметки

От 1 май топлинните счетоводители започват отчетите на уредите в блоковете на клиентите си. Някои започнаха още на 20 март. Така че домакинствата, които имат високи мартенски плащания, може да изчакат изравнителната си сметка. И ако имат да получават пари по нея, ще може да погасят сметката с парите, които има да им връща топлофикацията. Това съветват неофициално експерти в топлоснабдяването.

Както “24 часа” вече писа, масово сметките за парно за март 2018 г. са с 55% по-високи от тези за същия месец на 2017 г.

Вестникът помоли топлинен счетоводител да направи анализ в 300 сгради, в които има месечно отчитане, което не е прогнозно, а реално.

Данните показаха, че през март потреблението на енергия е било с 30% повече от същия месец преди година заради по-ниските температури сега. Към това се добавя поскъпването на парното с 24% през 2017 г. И на трето място идва т. нар. корекционен коефициент по наредбата за топлоснабдяване и методиката към нея, по която се правят прогнозните сметки.

Омбудсманът Мая Манолова съобщи, че има оплаквания, че сметките за януари и февруари на някои клиенти на парното са двойно по-ниски от мартенските. По официална информация, която тя е получила на среща с ръководството на столичното парно, средното увеличение на сметките за март 2018-а спрямо март 2017 г. е 60 на сто.

Това ѝ даде повод да заяви, че с високите сметки през март хората кредитират безлихвено топлофикацията, защото изравнителните сметки ще бъдат готови чак през юли, а плащането - през август.

Ако се изчака изравнителната, то няма да се кредитира парното. Освен това от 2013 г. столичната топлофикация не начислява лихви върху прогнозни сметки.

От “Топлофикация - София” заявяват, че няма проблем с плащанията на сметките за март. Няма и бум от оплаквания, има въпроси във фейсбук и на сайта на дружеството, на които е отговорено. Оттам дадоха и формула, по която може да се провери сметката (виж графиката).

Проблемът с корекционния коефициент, както и с отменената от тричленен състав на ВАС формула за сградната инсталация и изобщо с формулите в методиката към наредбата за дялово разпределение се обсъжда в работна група на Министерството на енергетиката. Работи се и върху промени в Закона за енергетиката и в наредбите.

Отчитането на уредите започна

Някои от фирмите за дялово разпределение вече започнаха отчитането на уредите и топломерите, други ще стартират в началото на май.

Традиционно топлинният счетоводител предоставя две възможни дати за посещение - в работно и в извънработно време. Клиентите с радиоуреди се отчитат дистанционно. В случай че има уред с визуален отчет, например водомер за топла вода, то са длъжни да осигурят достъп на една от двете безплатни дати за отчет или да заявят трета, за която се плаща.

При неосигурен достъп за отчет на водомер може да се начисли служебен разход до 280 л на ден на човек. Ако няма достъп за отчет на индивидуалните разпределители, в изравнителната сметка се начислява максимален разход за отопление. Клиентите имат 3 месеца, в които може да поискат корекция на изравнителната си сметка.