Китайският износ и внос нараснаха през април по-силно от очакваното, показват данни на Генералната митническа администрация на страната, които сигнализират за наличието на добро външно и вътрешно търсене въпреки търговското напрежение със САЩ, предава БНР

В рамките на април износът от Китай се увеличи с 12,9% на годишна база след понижение с 2,7% през март, докато прогнозите на финансовите пазари бяха за по-скромно повишение с около 7,5 на сто. В същото време вносът нарасна с цели 21,5% при очаквания за повишение с 15,5% и след растеж с 14,4% месец по-рано.

Това доведе до търговски излишък в размер на 28,78 млрд. долара, след като месец по-рано беше отчетен дефицит от 4,98 млрд. долара и при осреднена прогноза на финансовите пазари за позитивен търговски размер за 27,5 млрд. долара. Доброто нарастване на китайския износ предполага, че глобалното потребление остава относително стабилно въпреки разгорещените търговски диспути между Китай и САЩ. Доста силният ръст на вноса пък сигнализира, че потреблението в Китай остава силно и поне на този етап не е повлияно от външните търговски шокове.

Генералната митническа администрация представи и данни за търговския баланс между двете световни водещи икономики. Търговският излишък на Китай спрямо САЩ се разшири рязко през април с цели 43,8% спрямо март, достигайки 22,19 млрд. долара, след като месец по-рано се сви до 15,43 млрд. долара (от 20,96 млрд. долара през февруари). Износът на китайския стоки в посока САЩ се увеличи през април с 9,7% на годишна база, като в същото време вносът на американски стоки нарасна с 20,3%, отбелязвайки най-добро темпо на растеж от три месеца насам.

В рамките на първите четири месеца на настоящата година китайският търговски излишък спрямо САЩ се увеличи с 13,4% спрямо същия период на 2017-а година, достигайки 80,4 млрд. долара.

Според редица анализатори, увеличаването на китайския износ през април вероятно се дължи до голям степен на факта, че повечето местни компании са ускорили техния експорт на фона на американските заплаха за налагане на високи митнически тарифи на серия стоки, проведени в Китай и по-специално на електроника.

Междувременно от Белият дом заявиха в понеделник вечерта, че през следващата седмица ще има визита във Вашингтон на висши икономически представители на Китай за подновяване на търговските преговори, чийто първи кръг се проведе в Пекин през миналата седмица. Агенция Ройтерс цитира свои неназовани източници, според които Китай ще предложи да закупува повече американско произведени стоки, както и по-ниски китайски мита за някои стоки, включително за вносните автомобили.

В същото време обаче администрацията на президента Доналд Тръмп продължава да настоява, че властите в Пекин трябва да предприемат мерки за съкращаване с цели 200 млрд. долара на китайския търговски излишък със САЩ до 2020-а година, както и да понижат силно митническите тарифи и субсидиите за напредналите технологии.