Еднократните

съдове няма да се

предлагат безплатно

Пластмасови клечки за уши, прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки и пръчки за балони да бъдат забранени. Те ще трябва да се произвеждат от други материали. Това предвижда предложение на ЕК за мерки за 10 пластмасови продукта за еднократна употреба и към риболовни уреди, които съставляват 70% от морските отпадъци в Европа.

Пластмасовите шишета ще се допускат на пазара само ако техните капачки остават прикрепени към тях.

Поставя се задача държавите членки да намалят използването на пластмасови съдове за храни и пластмасови чаши чрез национални цели. Тези съдове за храни и чаши не могат да се предоставят безплатно.

Предвижда се производителите да помагат за покриването на разходите за управление на отпадъците и почистването им.

На етикетите ще бъде посочено как да бъдат изхвърляни отпадъците и какви са екопоследствията, както и какво е съдържанието на пластмаса в тях. Това се отнася още за дамските превръзки, мокрите кърпички и балоните. Държавите членки ще бъдат задължени да събират 90% от пластмасовите бутилки за еднократна употреба към 2025 г., например чрез депозитни системи.

Предложенията на комисията ще бъдат внесени в Европарламента и в съвета за приемане.

Първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс заяви, че с предложенията ще се намали предлагането на пластмасови изделия за еднократна употреба в супермаркетите.