Все повече китайски специалисти, получили образование и натрупали опит в чужбина, се завръщат в страната, за да търсят професионално развитие, се казва в доклад на социалната медия LinkedIn.

Според данните, процентът на завърналите се хора на възраст между 30 и 40 години (т.нар. „хайгуей") е нараснал от 16,5 през 2013 г. до 30,6 през 2017 г., предава bulgarian.cri.cn.

В анализа на данните се посочва, че тази тенденция се дължи основно на ограниченията пред кариерното им развитие в чужбина. В същото време голямата част от тях са доволни от доходите и позициите си в Китай, тъй като големите компании предлагат доста атрактивни условия за висококвалифицирани кадри с международен опит. Освен в главните мегаполиси като Пекин, Шанхай, Шънджън и Гуанджоу, нараства популярността и на градове като Ханджоу и Чънду като места за правене на кариера.

Най-голям брой завърнали се от чужбина специалисти са привлекли секторите на финансите и високите технологии, като те предпочитат да работят за мултинационални корпорации или в големи до средни частни компании.

Най-голямото притеснение за завръщащите се в страната е липсата на разбиране за работната среда в китайските фирми, показва още доклада на LinkedIn.

LinkedIn работи в Китай от 2014 г. и в момента има 41 милиона китайски потребители. През 2016 г. мрежата стартира кампания, чиято цел бе да помогне на китайски компании като NetEase и „Диди" (DiDi) да наемат на работа специалисти от чужбина, особено такива специализиращи в области като изкуствен интелект, анализ на данни и облачни изчисления.