Интерконекторът Гърция - България е проект, който излиза извън границите на двете държави. Това е проект, който има стратегически характер за целия регион на Централна и Югоизточна Европа. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на церемония за поставяне началото на инвестиционните дейности и строителството на интерконектора Гърция - България в резиденция "Бояна". По думите й той е обявен като проект от общ интерес и е включен в седемте топ-приоритети на Европейския съюз, предава БТА. 

Министър Петкова смята, че интерконекторът Гърция - България ще гарантира реална диверсификация на източниците за доставка на природен газ за целия регион. Според енергийния министър този интерконектор ще допринесе и за сигурността на доставките на природен газ, както и за доставки на конкуренти цени.

За българското правителство реализацията на проекта за изграждането на междусистемната връзка Гърция - България е ключов приоритет в областта на енергетиката, изтъкна Теменужка Петкова. Тя допълни, че българското правителство си е поставило като цел до края на 2020 г. този проект да бъде въведен в търговска експлоатация.

"Реализацията на този проект е изключително важен приоритет за нас. Не случайно българското правителство в три последователни години залага в своя бюджет държавна гаранция за този проект в размер на 110 млн. евро", посочи енергийният министър.

Министърът на енергетиката подчерта, че вече са в ход и трите обществени поръчки, свързани с реализацията му - избор на инженер-консултант, избор на доставчик на тръби, както и избор на строител за този проект.

Междусистемната газова връзка между Гърция и България повишава енергийната сигурност в Югоизточна Европа, създава важната връзка за изграждане на вертикалния газов коридор и дава хоризонт за бъдещата свързаност в региона. Това каза председателят на Комисията по енергийно и водно регулиране /КЕВР/ по време на церемонията. По думите му тази газова връзка ще допринесе и за създаването на общ пазар и регионална борса на природен газ.

Иван Иванов се надява във втората половина на 2020 г. интерконекторът Гърция - България да стане функциониращ, което ще увенчае с успех усилията на всички, които са работили по този проект.

Председателят на КЕВР припомни, че от 2015 г. правителствата на Гърция и България, благодарение и на подкрепата на Европейската комисия, са извършили до момента всички подготвителни действия, за да се отвори път за строителството на тази междусистемна връзка.