Оборотите в търговията на дребно в България са се вдигнали с 6,3% през май спрямо година по-рано, съобщи Националният статистически институт. През този период натрупаната инфлация е само 2,6%, т.е. по-голямата част от ръста на оборотите не се дължи на по-скъпите стоки, а на по-голямото потребление.
На годишна база най-голямо е нарастването на покупката на храни и напитки - с 10,5%, и на лекарства - с 10,2%. Продажбите на дребно на битова техника, мебели и други стоки за бита са се увеличили с 8,5% от май 2017 до май 2018 г.
Спад има само на продажбите на облекла и обувки - с 6,7% на годишна база, и на компютри и комуникационна техника - с 1%.
Според данните на НСИ оборотите на търговците на дребно у нас се увеличават устойчиво през последните няколко години. За последните две години е имало само 3-4 месеца, в които годишният ръст е бил по-висок - 8 и дори 9%. Това се е случило в началото на 2016 г., но нарастването тогава е било в сравнение с по-ниска база.
През последното полугодие очакванията на самите мениджъри в търговията на дребно бяха по-оптимистични в сравнение с преди. Според изследванията на НСИ те традиционно се оплакват от недостатъчно търсене на вътрешния пазар, но напоследък тези оплаквания са намалели, стана ясно от последната бизнес анкета на НСИ за стопанската конюнктура.
Промишленото производство в България през май също отчита ръстове спрямо година по-рано, но далеч не във всички сектори. По-значително увеличение има в производството на превозни средства и съоръжения към тях, на машини и на изделия от каучук и пластмаса. Спад има в производството на цигари, метали и облекла и обувки.
Строителната продукция през май намалява с 0,5% в сравнение с предишния май, като това се дължи повече на спада в строителството на сгради. При строителството на инженерни съоръжения като пътища, пречиствателни станции и др. има леко увеличение.