Във Враца се проведе шестата и заключителна кръгла маса за разработване на 12 винено-кулинарни дестинации по съвместния проект "Сподели България" на министерството на туризма и министерството на земеделието, храните и горите. На нея бе представена и концепцията за създавене на дестинациите "Златия" и "Мизия", обхващащи интересни туристически места от северозадния регион за планиране. В тях са включени общо седем общини и 17 туристически атракции.
Както стана ясно от проекта на двете министерства дестинацията "Златия" обхваща областите Враца, Монтана и Видин с 9 туристически забележителности. Сред тях са пещерите Леденика и Магурата, Чрепишкия манастир, Белоградчишките скали и крепостта Баба Вида. Типични за тази дестинация са и типични за региона кулинарни предложения.
Дестинация "Мизия" пък включва Оряхово, Плевен, Свищов и Русе и в нея са представени осем туристически обекта, сред които множество скални църкви, парка "Кайлъка", антични градове и пещери.
"Искаме наред с представянето на нашия съмвестен проект, да чуем и хората от общините в Северозападния регион и да разберем правилно ли сме подбрали туристическите обекти, кулинарните предложения и вината, призова в изказването си министъра на туризма Николина Ангелкова. - Защото е много важно да представим на нашите и чужди туристи всички богатства на региона, типичната храна и характерните сортове вина."
Ангелкова сподели пред пълната зала в градската концертна зала на Враца, че през последните години имаме ръст на чуждестранните туристи и само от началото на годината те са над 8 млн. души. А това задължава регионите да представят най-доброто и качествено, за да привлечем още повече посетители от чужбина, които впоследствие да се превърнат в реклама на нашата страна. Тя обеща на общините, че ще имат пълното съдействие на ръководеното от нея министерство за представянето си и за рекламирането на най-доброто, с което разполагат като историческо наследство и кулинарни особености.
"Ние като ведомство ще направим всички възможно да съдействаме за развитието на туризма, както го правим и с този съвместен проект, каза земеделския министър Румен Порожанов. - Съчетанието между туристическия бизнес и земеделието с неговите продукти е истинската перспектива, към която се е насочила Европа и ние трябва да се възползваме от това. Трябва обаче още доста да наваксаме в представянето на нашите прекрасни продукти в сравнение с развитите туристически страни от континента и към това са насочени нашите общи усилия с г-жа Ангелкова."
В дискусията по време на кръглата маса взеха участие много кметове на общини от целия северозападен регион, които настояха за повече средства за развитието и подобрявеното на инфраструктурата. Те споделиха, че без добри пътища и развит транспорт всички усилия за увеличавенето на туристическите дестинации и чуждите туристи ще бъдат затруднени и няма да представят в добра светлина регионите.
"В последните няколко години с моя екип си поставихме цел да променим облика на традиционните събития във Враца, като поставим акцент върху българския бит и култура. Щастлив съм, че тези промени срещнаха подкрепа от страна на нашите съграждани, като по този начин постепенно възраждаме българските традиции и обичаи. Лакмусът за това е традиционният врачански есенен панаир. На юбилейното издание на форума присъстваха над 130 занаятчии и стотици български търговци и производители от цялата страна. Още в първия ден голяма част от продуктите бяха изчерпани. Безспорно усилията, които полагаме си заслужават, тъй като се увеличава броят на туристите в нашия град. Именно затова трябва да си поставяме по-високи цели, които с подкрепата на правителството да бъдат реализирани" - каза кметът на Враца Калин Каменов при откриването на съвместния проект.