Кипърският производител на маслини Андреас Фотиу само за няколко минути стига до своите маслинови дървета, разположени на територията на британска военна база в Кипър, но Брекзитът крие риск да удължи неговия път с възстановяване на границите, придружено с евентуални митнически такси, предаде БТА.
Подобно на хиляди кипърски земеделски производители Андреас Фотиу обработва маслинови насаждения, разположени на територията на британски военни бази - суверенни територии на Великобритания, които обхващат около 3 процента от средиземноморския остров.
Ако Лондон и Брюксел не успеят да постигнат споразумение за оттегляне на Великобритания от ЕС, 54-годишният земеделски стопанин се опасява, че ще загуби жизненоважни субсидии от ЕС и че ще трябва да плаща много солидни такси, тъй като неговите земи ще се намират тогава извън ЕС.
През юли британска парламентарна комисия предупреди, че "стоките няма да могат вече да се движат свободно" между военните бази и Кипър.
"Ако Великобритания напусне ЕС в лоши отношения, това ще бъде катастрофа за общностите /живеещи и работещи на територията/ на британските бази" на острова, казва Фотиу. "Ние не можем да плащаме допълнителни такси", добавя той.
Според данните, предоставени от Европейската комисия за търговията и митниците, вносът на маслини от страни извън ЕС, с които няма търговско споразумение, е обложен с такса от 15,2 процента.
Съществува риск такъв да бъде случаят с маслините, отглеждани в британските бази от кипърски земеделски стопани, ако Брекзитът се осъществи без споразумение между Брюксел и Лондон.
В исторически план отношенията между местните земеделски производители и британските военни са "отлични", твърди Фотиу. Но "никой не е информирал /производителите на маслини/ какво ще се случи след Брекзита", отбелязва той със съжаление.
Неговото живописно селце Авдиму в югозападната част на острова е разположено покрай военната база Акротири - една от двете територии заедно с Декелия /в югоизточната част на острова/, запазени от британците след обявяване на независимостта на Кипър през 1960 г.
Маслини, грозде и картофи се отглеждат върху терените, които не са милитаризирани зони. Там пасат 600-те овце на Константина Пиеруа, жителка на с. Авдиму.
"Много земеделски стопани се страхуват. Може би няма да имаме вече работа след Брекзита", казва с безпокойство тази 41-годишна животновъдка, която се страхува, че може да загуби своите пасища.
Тревогата на кипърските земеделски стопани е подсилена от спомена за загубата на техните земи, след като турската армия окупира през 1974 г. северната част на острова в отговор на преврат, който целеше да присъедини страната към Гърция и безпокоеше кипърското турско малцинство.
Принудени да напуснат родните си места след това, семействата на Андреас Фотиу и Константина Пиеруа са част от хиляда души, които тогава са се установили в Авдиму и които са получили разрешение да отглеждат земеделски култури в базата Акротири.
С оглед на Брекзита Великобритания води преговори с Кипър, за да включи анекс към основното споразумение за оттегляне, обсъждано с ЕС.
Британската министър-председателка Тереза Мей увери в парламента миналата седмица, че е изготвен "кипърски протокол".
"Няма споразумение за нищо, докато няма споразумение за всичко", подчертава обаче ЕС, намеквайки, че този "кипърски протокол" ще бъде неприложим в случай на провал на преговорите между Брюксел и Лондон.
Кипърският външен министър Никос Христодулидис заяви за АФП, че "правата и интересите на кипърските гърци, живеещи в базите, трябва и ще бъдат защитени".
"Сценарият, според който земеделските производители ще трябва да плащат такси, не може да се изключи", подчертава обаче правен експерт, който е следил отблизо кипърските преговори и предпочита да запази анонимност.
Митническият съюз на ЕС се прилага за военните бази, но това споразумение ще приключи след Брекзита, предупреди още през юли комисията по европейските въпроси към Камарата на общините.
"Европейският закон ще изисква от Кипър да приложи редовните и митнически проверки на границата" между военните бази и острова за първи път, уточни британската комисия.
Транспортирането на военни материали до базите през територията на Кипър също би могло да бъде застрашено от Брекзит без споразумение, според британския печат.
Според в. "Таймс" британските ръководители планират да разширят значително малко пристанище, разположено в Акротири, за да избегнат всякакви трудности или мудност в кипърските пристанища.
При липса на споразумение ЕС вероятно ще направи изключение за военната логистика, увери пред АФП Кит Ничол, анализатор от консултантската компания IHS Markit.
Военните бази са част от "сътрудничеството в областта на сигурността и Великобритания и ЕС смятат, че то не би трябвало да бъде засегнато, каквито и да са бъдещите споразумения", изтъкна Ничол.
Състояха се "конструктивни преговори" с Кипър, заяви за АФП говорител на британското министрество на отбраната. Те целят да "защитят военното функциониране на базите, да сведат до минимум безпокойствата и несигурността за гражданите, бизнесмените и жителите", уточни той.