КЗК разреши сделката, с която мощности от 45 мегавата се купуват от чехи

“Самсунг Си енд Ти Корпорейшън”, която изгради в България през 2012 г. 6 големи соларни парка от 45 мегавата, ги продава, става ясно от съобщение на сайта на Комисията за защита на конкуренцията. Антимонополната комисия е разрешила сделката в последните работни дни преди коледните празници.

Сделката е за фирмите “Веселиново Енерджи”, “Екоенерджи Солар”, “Екосолар”, “Мениджпроект”, “Солар парк” и “Фиштрейд”, които притежават соларните паркове.

Това е най-голямата сделка с продажба на такъв тип централи, работещи с възобновяеми енергийни източници от 2012 г. насам. Досега у нас е имало сделки със соларни паркове само от по 1, 2, 3, най-много до 15 мегавата.

Купувачи са чешката “Портанеро Инвест СЕ” (Portanero Invest SE) и “КейГал И Ес Пи Еф 4 холдинг”, която е регистрирана в Люксембург и управлява активи за 22,7 млрд. евро. Чешката компания се свързва с “Микроникс България” със собственици Радек Мареш и Милослав Мареш.

Собственият капитал на “КейГал Груп” в момента възлиза на около 94 милиона евро, се вижда от сайта на компанията. Тези пари са предоставени от 82 000 инвеститори, като 211 от тях са институционални.

Цената на сделката не е публична, но работещите в този бизнес казват, че цената на 1 мегават в момента в България е между 1,5 и 1,6 млн. евро. Такава голяма пакетна продажба би могла да стигне до 80-85 млн. евро.

Макар че това на практика е излизане на такъв голям инвеститор като “Самсунг” от този пазар в България, в този сектор посочват, че сделката е знакова. Това означава, че този тип инвестиции най-после са започнали да носят печалби.

Според КЗК сделката няма да доведе до пазарно положение, водещо до създаване или засилване на господстващо положение, което значително да ограничи или възпрепятства ефективната конкуренция на пазара.