Колекционерите на пури и алкохол ще уведомяват митниците къде ги пазят,

а ако ги продават - само с бандерол, гласят промени в правилника за акцизния закон

Митнически мобилни екипи ще могат да проверяват казаните за варене на ракия по всяко време на годината, а не само от 1 юли до края на декември, както беше досега.

Това предвиждат промени, предложени от финансовия министър Владислав Горанов с поправки в Правилника за приложение на закона за акцизите.

Те се налагат, тъй като отпадна законовото изискване ракия в селските казани да се вари от 1 юли до 31 декември.

На цигарените опаковки пък вече няма да има пазарна цена, която да се изписва върху бандеролите.

В замяна на това обаче всички потребителски опаковки на тютюневи изделия, които са произведени или са внесени в ЕС след 20 май 2019 г., ще бъдат маркирани с уникален идентификатор. Това е записано в евродиректива, която ние въвеждаме с поправка в акцизния закон.

Тъй като според правилата всяка държава трябва да си избере “издател на идентификатори”, който да отговаря за генерирането и издаването им, България е посочила БНБ, с уговорката че централната банка може да посочва и други подизпълнители.

Притежателите на колекции от бутилки алкохол, пури, пурети и всякакви други акцизни стоки пък вече ще декларират пред митниците къде се намира помещението, в което те ще се съхраняват.

Заявлението трябва да бъде при началника на съответната митница до три дни от датата, на която са придобити.

Ако собственикът реши да разпродава колекцията си, или части от нея, той трябва да я придвижи до данъчен склад и всяка от стоките да бъде облепена с бандерол.

Контролни проверки и отказ от възстановяване на акциз ще има за количества алкохол, цигари и акцизни стоки, с които са заредени кораби и самолети, ако се установи, че те са летели или плавали с частна развлекателна цел, предвиждат промените в правилника.