Kанадската компания International Cannabis Corp (ICC) обяви в края на 2018 г., че е сключила обвързващо споразумение за придобиване на фирмата Balkan Cannabis Corp., която твърди, че контролира в България терени от общо 15 хиляди хектара (150 000 декара) за производство и преработка на канабис, включително за медицински цели. В съобщението до борсата се посочва още, че Balkan Cannabis притежава лицензи за отглеждане на коноп и канабис за медицински цели в България, информира "Дневник".
Кои са Balkan Cannabis
Balkan Cannabis Corp., която е регистрирана в Торонто, е основана от черногорци (те са били в България в края на ноември), финансовият ѝ директор е британец, а за оперативната дейност отговаря руснак с опит в банковото дело и дяловото инвестиране. Според нейна презентация, тя е едноличен собственик на Serbia operations и чрез него има 100 % в гръцко дружество, 67% - в македонско и 50% - в българско.
След приключване на сделката цялата собственост, лицензи и активи ще преминат в ICC, която е една от големите компании в бранша с производството на канабис.
Компанията съобщава, че останалите 50% от българското дружество са на "известен лидер в българската бизнес общност", но неговото име не се посочва. В официални материали на Balkan Cannabis се казва още, че "желаещи анонимност партньори (т.нар. silent partners), включително известни учени в аграрните среди, ще могат да работят с правителството на България за регистриране и установяване на Balkan Cannabis Corp. с цел развиване на проекта за канабис за медицински цели".
От Balkan Cannabis обявяват, че "новосъздадената компания може да се появи не по-късно от март 2019 г., за да се възползва от чудесните условия в България". Дейността да стартира през второто тримесечие на 2019 г., а през 2020-2021 г. да последва навлизане на Западните Балкани, след което да има операции в Германия и Чехия.
Фирмата обявява, че има възможност за придобиване в следващите 2 години на още 15 хиляди хектара в България.
От компанията цитират и проучване на Световната банка, в което се казва, че "32.33% от територията на България е много плодородна и представлява уникална възможност да отглеждане на коноп". След това се посочва и че "над една трета от българското население е на възраст над 55 години и резултатът е непропорционално много случаи на заболявания на напредналата възраст, включително атрит, а потреблението на медицински канабис и прилагането на продукти, извлечени от коноп, помагат да облекчаване на тези състояния". Това засяга поне 2.3 милиона българи, обясняват от компанията.
Кои са местата в България
Стеван Тафра и Милорад Божович - двамата съоснователи на Balkan Cannabis, обясняват в презентация на фирмата, че са посетили България в края на ноември 2018 г. (т.е. месец преди да бъде обявено, че продават компанията си на ICC), за да видят лично възможностите в страната. Тогава те са огледали земеделски терени, притежавани от неназования им партньор в България - "на 35 км. от София и свързани с пътя към солунското пристанище".
Двамата съобщават, че са видели около 90 000 хектара и "комплекс, съставен от 8 аграрни холдинга, всеки със съоръжения на леката промишленост и необходимата индустриална инфраструктура като ток, вода, пътища и складове. Тези съоръжения лесно могат да бъдат пригодени да започнат да преработват коноп за текстилната, строителната и автомобилната индустрия. Сравнително лесно ще е инсталирането на съоръжения за производство на медицински канабис".
Тафра и Божович стигнали до заключението, че "качеството на почвата в района, както и производственана инфраструктура и научната култура в България означават, че този район може да бъде развит като най-големият производител на коноп за индустриални цели в света".
Справка в кадастъра показва, че в индустриалната зона на Монтана има шест парцела, три от които са частна или държавна собственост, а другите 3 са частни. Двата най-близки до географския маркер на Balkan Canabis са с обща площ от 93 хил. кв. м и според имотния регистър са собственост на един и същи български гражданин - Красимир Петров през две дружества - "Мир експорт" и "Мир Ж". По-големият терен е с площ от 81 хил. кв. м и собственост на регистрирано в София "Мир експорт", което от април 2018 г. е в ликвидация заради задължения.
Имотът в индустриалната зона в Монтана е основният актив на софийското дружество , като оценката му е за почти 4 млн. лева. Но върху него има няколко възбрани, като последната е от 2016 г. за задължения на дружеството към Националната агенция по приходите, се вижда още в имотния регистър. Справка в Търговския регистър показва, че още 3 дружества, на същия българин имат имоти за общо около 75 000 кв. м в близост до посочените от канадската компания координати.