В края на миналата седмица влязоха в сила правилата за пазара на научни и технологични иновации на Шанхайската фондова борса, съобщи bulgarian.cri.cn. Според анализатори, това е знак, че сегментът може да стартира още този месец.

Новата платформа за търговия с акции ще бъде пионер на реформата на капиталовия пазар, както се казва в правилата, основаващи се на зрели чуждестранни пазари и осезаемото приобщаване за технологичните компании.

Китайската регулаторна комисия по ценни книжа и Шанхайската борса публикуваха подробните правила за новия сегмент на интернет страниците си в петък вечер. Регламентите влязоха в сила незабавно, което означава, че технологичните компании могат да започнат да подават заявления за регистрация.

Според правилата, новият пазар ще експериментира с основана на регистрация система за първично публично предлагане, в която допустимите предприятия стават публични чрез подаване на необходимите документи. Другите сегменти за търговия на китайския пазар на А-акциите използват система за одобрение, при която регулаторите решават дали дадена компания може да бъде регистрирана или не.

Компаниите, които възнамеряват да станат публични на новия пазар, трябва да се стремят да бъдат водещи в света в областта на науката и технологиите и да обслужват основните нужди на Китай и най-важните насоки за икономическо развитие в съответствие с разпоредбите.

Системата за регистрация включва стандарти за първоначално публично предлагане, пригодени за такива компании, като например да се позволи на нерентабилните компании да бъдат регистрирани, ако отговарят на един от петте набора от финансови показатели.

Структурите на акциите с двоен клас – популярна структура на управление, използвана от технологичните компании, за да се гарантира контролът на основателите, въпреки мащабното финансиране с акции, също се допуска в новия съвет, се казва в регламента.

Дунг Дънсин, директор на Института по финанси и ценни книжа към Университета за наука и технологии в Ухан, казва, че допускането на нерентабилни компании и структурата на акциите с двоен клас са "безпрецедентни" в историята на пазара на А-акциите в Китай. Освен подкрепа за технологични компании, добавя той, новият борсов сегмент ще помогне за реализирането на пробив в разширяване ролята на пазара.

„Заедно с регистрационната система, която делегира на пазара вместо регулаторните органи идентифицирането на добрите компании, по-разхлабените граници в дневните колебания на цените и по-строгите правила за разкриване на информация също ще подобрят ефективността на ценообразуването на активите", посочва Дун.

Дневният лимит на ценовите колебания е 20%, отвъд 10-те процента за другите подпазари. Изискванията за оповестяване на информация за индустрията и операционните рискове също са подобрени при новия пазар, според регулатора на ценни книжа.

„Скоростта на Китай във въвеждането на новия пазар изпревари пазарните очаквания", казва Дун и добавя: „Първата група от регистрирани на борсата фирми може да започне да търгува най-рано в края на март".

„Новият сегмент направи фундаменталните иновации в пазарните правила прелюдия за реформи на целия капиталов пазар, като същевременно съдържа известни рискове заради малкия си обхват", се казва в коментар на Сю Бяо, главен анализатор в TF Securities.

Уан Дзиендзюн, главен мениджър на фондовата борса в Шънджън, другата основна борса в континенталната част на Китай, заяви в събота, че са „напълно готови" за осъществяване на реформи на капиталовия пазар, като приоритизира системата за регистрация, след като опитът от Шанхай дадат плодове.

Сюе И, доцент по финанси в Университета за международен бизнес и икономика в Пекин, заяви, че проектирането на новия сегмент е съчетало напредналия опит на чуждите пазари с нуждите на Китай. По-нататъшните реформи биха могли по-ефективно да стимулират иновациите. „Китай би могъл да развие първичния пазар на новия сегмент в национална платформа, улесняваща инвестирането на частни фондове в технологични компании, преди те да станат публични", казва Сюе.