Китай ще продължи да скъсява „отрицателния списък" тази години, за да подобри бизнес средата за чужди инвеститори като част от усилията на страната за по-нататъшно отваряне на икономиката и съдействие за висококачественото развитие. Ще бъдат отворени в по-голяма степен сферите на селското стопанство, минното дело, промишлеността и услугите и ще се позволи на изцяло чужди компании да оперират в повече области, заяви на пресконференция миналата сряда зам.-директорът на Държавната комисия за развитие и реформи Нин Дзиджъ, предава bulgarian.cri.cn.
„Ще продължим да следваме твърдо курса към развитие на открита на високо ниво икономика, прилагайки изцяло управленска система на национално третиране преди установяването на дадена компания и отрицателни списъци, като в същото време предприемем мерки за насърчаване на чуждите инвестиции", посочи той.
Отрицателният списък показва областите, в които инвестициите са забранени, докато всички останали се считат за отворени. Националното третиране преди установяване на дадена компания означава, че чуждите фирми ще получават същото отношение като местните на началните етапи от развитието на техния бизнес.
Китай стартира промени в отрицателния списък за чужди инвестиции и ще продължи да провежда пилотни програми за по-нататъшно отваряне в зоните за свободна търговия, добави Нин.
Ли Ган, вицепрезидент на Института за международна търговия и икономическо сътрудничество казва, че китайската икономика се трансформира и страната има нужда от по-нататъшни реформи и разширяване на отварянето. „За да бъде резултатно отварянето по всички направления, трябва да подобрим това за външните инвестиции. В сравнение с развитите страни, има все още голямо пространство за скъсяване на отрицателния списък", посочва той.
По думите на Ли ключът за насърчаване реформата на институциите на основата на закона, е да се постави по-голям акцент върху отварянето на базата на правилата. „Във времената на икономическа глобализация, не можем да си позволим за търсим развитие при закрити врати. Всъщност много от китайските сектори са на ниска или средна степен в сравнение с другите водещи страни. Така че се нуждаем от повече чужди капитали в области като по-модерното производство, модерните услуги и други ключови сектори, които ще помогнат на страната за постигне висококачествен ръст и икономическо обновяване чрез иновации", посочва Ли.
Нов списък на секторите, в които се насърчават чужди инвестиции ще бъди обявен скоро, съобщи Нин Дзиджъ. Целта е външните капитали да помогнат за трансформирането и подобряването на традиционни индустрии, за развитието на нововъзникващи и координираното развитие на различните региони в страната.
„Държавната комисия за развитие и реформи ще работи с останалите институции и местните власти за премахване на ограниченията пред чуждите инвестиции в области извън отрицателния списък. Ще предложим честно и справедливо отношение към финансираните в чужд капитал компании от гледна точка на държавните поръчки, установяването на стандарти, индустриални и технологични мерки, лицензиране, регистрация, листване на борсата и достъп до кредити", категоричен бе Нин Дзиджъ.
Преките чуждестранни инвестиции в Китай са нараснали с 3% през миналата година, достигайки 135 милиарда долара, а броят на новосъздадените компании с чужда капитал се е увеличил с близо 70%, съобщи още зам.-директорът на Държавната комисия за развитие и реформи.
„С прилагането на различни политики за подкрепа, вярвам, че тази година китайската икономика ще се развива добре", казва и Хъ Лифън, директор на комисията. Той добавя, че икономиката ще поддържа стабилен ръст и целите за развитието ще бъдат реализирани.
Марк Гибс, вицепрезидент на германската софтуерна компания SAP казва, че те са уверени в дългосрочното развитие на китайската икономика. „Китай успешно се справя с бързия и силен икономически ръст от десетилетия, а днес степента в която се въвеждат иновации е безпрецедентна", смята той, добавяйки, че компанията му се е възползвала значително от политиката на реформи и отваряне, както и че има нов петгодишен план за увеличаване на инвестициите и задълбочаване на стратегическите си ангажименти на местния пазар. „Новият план цели да помогне на нашите клиенти да получат достъп до интелигентни решения в бързо развиващата се дигитална икономика на Китай и да окаже подкрепа за реализирането на инициативата „Един пояс, един път" и устойчивото развитие", добавя Гибс.
През последната година Китай реализира значителен напредък в усилията към създаване на по-добра бизнес среда. По този показател тя е на 46-то място от 190 страни в класацията на Световната банка, докато в 2018 г. бе на 78-мо.