Чакат се сделки за над 2 млрд. лв.

Пътната карта за влизането ни в банковия съюз и в чакалнята на еврозоната раздвижи пазара за лоши кредити у нас.

В края на миналата седмица БНБ предупреди, че от април догодина увеличава гаранциите срещу рискови заеми от 0 на 1%.

И тъй като разчистването на портфейлите на банките от несъбираеми вземания освобождава провизии и подобрява кредитния им рейтинг големите играчи на пазара за несъбираеми кредити очакват банките да станат още по-активни при предлагането на дългови пакети. Колекторски фирми като “ЕОС Матрикс”, “Фронтекс Интернешънъл”,“АПС България”, “Кофас България” и B2Holding прогнозират тази година да бъдат продадени дългове за 1,5 млрд. лв. За сравнение през 2017 г. продаденият дълг е бил около 770 млн. лв. а през 2018 г. - за 1,2 млрд.лв.

Прогнозите са и продажбата на по-малки пакети вземания да бъде заменена от предлагането на по-големи траншове. Така средният размер на сделките с лоши кредити ще се вдигне от 300 до 600 млн. лв.

Сигнал за такъв тренд на пазара е и обявената в петък сделка между Пощенска банка и “ЕОС Матрикс” за 350 млн. евро корпоративен дълг.

Експертите прогнозират също, че през 2019 г. на дълговия пазар ще излязат и пакети с обезпечени и необезпечени ипотечни заеми за граждани. Промяната на кредитора в договорите не води до промени в условията за кредитополучателите.