При петпроцентното намаление на бюджета за земеделие в новата Обща селскостопанска политика (ОСП), имаме 4-процентно намаление на гаранционния фонд и близо 16-процента - на бюджета за развитие на селските райони. Това каза днес по време на изслушване в Народното събрание министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов, цитиран от БТА.

"За следващия период, заради това, че България е една от страните с под 90 на сто от средното за ЕС финансиране, по линия на т.нар. външна конвергенция или сближаване на субсидирането, ще има с 0,7 на сто повече бюджет по гаранционния фонд или 5,7 млрд.евро при 5,3 млрд. евро през настоящия период. Всички стари страни членки, които са с по-високи субсидии, са с 3,9 на сто до 4 на сто намаление на бюджетите", обясни министърът. По отношение на бюджета за развитие на селските райони намалението е близо 16 на сто. Регламентът обаче дава възможност тези проценти да бъдат компенсирани с досъфинансиране от националния бюджет, посочи още Порожанов.

"Нашата визия е бюджетът за селските райони да не се намалява, а да бъде запазен в настоящите си размери от малко под 3 млрд. евро, така че да бъде компенсиран допълнително с около 300 млрд. евро за следващите седем години", подчерта земеделският министър. Той уточни, че Многогодишната финансова рамка ще бъде приета не по-рано от декември т.г. и тогава ще знаем окончателният бюджет по Общата селскостопанска политика /ОСП/. Новият състав на Европейския парламент ще приеме позиция по регламентите на ОСП най-рано в началото на 2020 год., посочи министърът. Едва след това ще могат да стартират тристранните преговори между Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета на Европа.

Порожанов подчерта, че Румънското председателство работи активно по основните теми.

"Надяваме се при разглеждането на Многогодишната финансова рамка да се достигне и до решение за увеличение на общия бюджет по ОСП", коментира още Порожанов. Основните въпроси, свързани с прилагането на ОСП, са обвързани с бюджета, таваните на плащанията и обвързаните плащания, каза той. По думите му те са важни за допълнителното финансиране особено на чувствителните сектори като плодове и зеленчуци, животновъдство, биологично производство, както и за плащанията на единица площ. Последното ще ни осигури конкурентноспособно земеделие, което в частта на зърненото производство, например, ще ни гарантира конкурентост спрямо страните от Черноморския регион, подчерта още земеделският министър.

България подготвя своя Стратегически план, основополагащия документ за финансиране в новата ОСП. Той трябва да обхваща всички цели, които се финансират не само по развитието на селските райони, но и по директните плащания, каза министър Порожанов.