Китай наваксва бързо изоставането си от САЩ по отношение на иновациите, е заключението в доклад на американската Фондация за информационни технологии и иновации (ITIF), представен неотдавна във Вашингтон, предава bulgarian.cri.cn.

В него се посочва, че през последното десетилетие, освен че скъсява дистанцията си от САЩ, Китай дори ги изпреварва по някои индикатори. През 2017 г. инвестициите в проучвателна и развойна дейност на Пекин са били с 33% по-малко от тези в САЩ, но в същото време страната е изпреварила Европейския съюз и е достигнала 76% от американските нива в сферата.

Китайската държава харчи по-голям дял от БВП за проучвателна и развойна дейност в сравнение със САЩ, като през 2007 г. нивото на инвестициите е била 84% от американското, а през 2017 е достигнало 119%.

Пазарът на рискови капитали в Китай през 2006 г. е бил изключително малък – една 3,7% от този в САЩ, но в 2016 г. местните инвеститори в сектора са осигурили половината капитали от тези на американските им конкуренти.

През 2006 г. американската Служба за патенти и търговски марки е дала 1066 патента на китайски компании, докато през 2016 г. броят им е достигнал 11 000.

Добавената стойност на китайската високотехнологична индустрия също се е увеличила от 30% през 2006 г. до 77% през 2016 г. Ако тази тенденция продължи Китай ще изпревари САЩ по добавената стойност на високотехнологичното производство до 2020 г.

В заключение докладът посочва, че представата за Китай като икономика, която копира и няма капацитет за иновации, е погрешна. Ако САЩ искат да запазят лидерството в иновациите и високата конкурентност на своята икономика те трябва да вземат Китай много насериозно и актуализират стратегията си в редица области.