Фермерите чакат новите субсидии от Европа, за да купуват техника
Тази година за първи път на изложението има опитно поле, върху което фирмите ще демонстрират приложението на препарати за растителна защита и торове. Целта ни е догодина тези опитни полета да са повече, както и да привличаме все повече фирми за препарати, торове и семена. Това обявиха организаторите на 12-ото поред земеделско изложение "БАТА АГРО", което бе открито днес на бившото летище край Стара Загора.
В него участват 187 фирми, които са разположили експонатите си върху 37 700 квадратни метра изложбени площи.
Търговци отбелязват, че сега фермерите повече гледат и по-малко купуват, тъй като очакват Европа да отпусне субсидии по новия програмен период, чийто размер все още не е определен, а средствата от предишния период са изчерпани. Някои се оплакват, че печалбите им в последно време са паднали с една трета.
Въпреки това за периода 2012-2018 г. в страната са регистрирани 9933 нови колесни трактори и 1549 зърнокамбайни, отчете зам.-министърът на земеделието Янко Иванов, който говори при откриването. По мярка 4.1 - за инвестиции в земеделските стопанства по Програмата са развитие на селските райони, са сключени общо 1446 договора, от които 1336 - за инвестиции в покупките на нова селскостопанска техника. По тази мярка само одобрените субсидии за нова техника са в размер на 689 824 868 лева, а одобрените разходи по тези проекти са 1 187 621 911 лева.
Янко Иванов коментира пред журналисти подадената малко преди старта на изложението оставка от земеделския министър Румен Порожанов с думите, че земеделското министерство си има работодател в лицето на Министерския съвет и вероятно много скоро то отново ще има титуляр на министерския пост.
Търговецът на селскостопанска техника от Стара Загора Христофор Бурнарджиев сподели впечатлението си, че все повече самоходни пръскачки навлизат в българските ниви, което позволява по-широко и лесно приложение на препарати и торове. И тази година, както и лани, бе показана най-голямата такава пръскачка в света, чийто резервоар събира 9 тона препарати.
Бурнаджиев посочи още, че все повече в земеделската техника навлиза компютъризацията. Това улеснява нейното управление, но пък вдига цената й и оскъпява поддръжката. Този процес обаче е неизбежен, ако искаме да сме конкурентни на страни като Украйна и Русия в производството на зърно, посоче търговецът.
От Министерството на земеделието съобщиха още, че след падналите гергьовски дъждове състоянието на посевите от пшеница в страната е добро. Очакванията са за добив от 7 милиона тона зърно, като за хляба на България са необходими 2,5 милиона тона. Това се постига с увеличени площи и по-добри семена, коментират експерти.