Наскоро Китайската народна банка публикува финансовите данни за м. май, според които в края му широки пари M2 са били 189,12 трилиона юана, което е увеличение с 8,5% спрямо същия период на миналата година. Кредитите в юани пък са нараснали с 1,18 трилиона юана, предаде Радио "Китай".

Заместник-директорът на Финансовия институт при Китайския народен университет Джао Сидзюн счита, че растежът на M2 е очакван и отговаря на промяната в икономическите условия и двигатели на растежа. Той показва и гъвкавостта на политиката при промяната на външните условия.

През май кредитите в юани са се увеличили с 1,18 трилиона, което представлява ръст от 31,3 милиарда юана спрямо същия период на миналата година. В края на май мащабът на социалното финансиране е бил 211,06 трилиона юана, което е увеличение с 10,6% на годишна база. Данните показват и излишък на капитали в реална икономика, получени от финансовата система. От тях кредитите за реалната икономиката са 143,04 трилиона юана, с увеличение от 13,4%.

Джао Сидзюн смята, че това показва подкрепата на паричното предлагане към реалната икономика. „Увеличаването на кредитите е важна мярка в подкрепа на финансирането на предприятията. От миналата година реалната икономика, особено малкия и среден бизнес, е изправен пред трудности. Пазарът изпитваше натиск както от средата, така и от условията за набиране на финанси. Част от тези проблеми бяха разрешени чрез увеличаване на кредитите", казва той.

Според Джао, основната насока в паричната политика няма да се промени, но с промяната на външните и вътрешни икономически условия ще се наложат известни регулации. „При отпускането на кредитите има по-стриктно управление, и се изисква целево отпускане. Капитали се предоставят по програмите, които се нуждаят от подкрепа, като в същото време ще се контролират по-ефективно звена, при които може да се случат спекула и нередности. Целта на тези мерки е да се разрешат реалните проблеми за финансиране пред предприятията с целеви кредити, така да се задоволи търсенето и се окаже подкрепа за стабилното развитие на икономиката", казва той.

От Китайската народна банка посочиха, че в момента разполагат с множество инструменти за провеждане на паричната си политика и те ще бъдат използвани в съответствие с условията на пазара. Банката е изготвила детайлна прогноза и е готова за различни сценарии, за да осигури ликвидността на валутата и ще работи гъвкаво според предлагането и търсенето на пазара на капитали.