Топбанкери от цял свят на конференция в София за 140 г. от създаването на БНБ
“България в момента е във възходящата фаза на натрупване на риск. Запазването на финансовата стабилност, което е една от основните задачи на централните банки, не би било възможно, ако те не могат да го диагностицират навреме. Затова БНБ взе решение да активира и след това да повиши нивото на нашия контрацикличен капиталов буфер”.
Това заяви управителят на централната банка Димитър Радев на конференция в София с участието на банкери от цял свят. Според последното решение банките ще заделят по 0,5% от всеки рисков кредит от 1 октомври т.г., а от април догодина - 1%.
Радев е посочил още, че у нас паричният режим може да бъде разглеждан като традиционен, като основната цел на централната банка е да поддържа стабилността на националната парична единица.
Кризата от 2008 г. е дала на централните банки нови задачи и инструменти, за да поддържат стабилността. Тяхната намеса обаче е ефективна само ако навреме се диагностицира смяната на посоката на цикъла. Около това мнение са се обединили представителите на централни банки, на ЕЦБ и БНБ на конференцията в София. Поводът за нейното провеждане са 140 г. от създаването на БНБ.
Дискусията събра генералния мениджър на Банката за международни разплащания Агустин Картенс, Вирал Ачаря - подуправител на централната банка на Индия, Олдрич Дедек от УС на чешката централна банка, заместник- генералния директор на ЕЦБ Фатима Пириш, управителят на датската централна банка Ларс Роде, председателя на управителния съвет на швейцарската централна банка Томас Джордан, и управителя на централната банка на Австрия Евалд Новотни.
На делова среща Карстенс и Радев са обсъдили с премиера Бойко Борисов икономическата ситуация и перспективите пред европейските и международните финансови пазари, съобщиха от Министерския съвет.
Според запознати е било обсъдено и предстоящото влизане на България в чакалнята на еврото, за което очакваме покана до края на годината.