Очаква се Китай да инвестира повече от 150 милиарда долара в своята 5G мрежа до 2025 г., като безжичните 5G системи ще съставляват три четвърти от микса, според експерти от „Уол стрийт". „Това е повече от 100-те милиарда долара инвестиции в 4G от 2013 до 2018 г. и се дължи в голяма степен на по-големия брой 5G базови станции и по-високите първоначални разходи за 5G оборудване", каза Алън Чанг от „Голдман Закс".

Китай официално даде лицензи за предоставянето на 5G търговски услуги по-рано през юни и в момента тества мрежата във всички големи градове и провинции. Очаква се пазарът на 5G в страната да започне ограничена търговска употреба през тази година и широкомащабна употреба през следващата.

Смята се, че 28% от мобилните връзки на Китай ще работят на 5G мрежи до 2025 г., като този процент ще заема около една трета от всички 5G връзки в световен мащаб, според неотдавнашен доклад на Глобалната система за мобилни комуникации.

Алън Чанг отбелязва още, че се очаква Китай да притежава 4,9 милиона 5G базови станции до 2030 г., като „силното потребителско търсене за високи скорости на 5G и ожесточената конкуренция между компаниите да предлагат подобрени функции" ще доведе до нарастващи доставки на смартфони, поддържащи 5G през следващите няколко години.

В този аспект неговата прогноза може да бъде подкрепена от последния случай. Преди няколко седмици китайската телекомуникационна компания „Хуауей" обяви, че е получила 50 договора за 5G търговски услуги от 30 страни и е доставила над 150 000 базови станции по целия свят.

Базовите станции на компанията се очаква да нараснат до около 500 000 в края на тази година, според Ху Хукун, заместник-председател на борда на директорите на компанията.

Алън Чан смята също, че преходът на Китай към по-бърза безжична връзка би трябвало да „донесе вълна от възможности" за съответните технологични компании и техните запаси, движени от увеличеното търсене на полупроводници и повечето подобрения на устройствата за потребителите. „Телекомуникационните оператори, производителите на оборудване и на устройства вероятно ще увеличат търсенето си на полупроводникови чипове през следващите години, тъй като искат да подобрят своите системи и технологии за ерата на 5G", каза той и добавя: „Уверени сме дългосрочните перспективи за растеж".

Междувременно, според предварително заключение в анализ на риска, направен от холандското Министерство на правосъдието и сигурността, местните доставчици на телекомуникационни услуги не трябва да изключват китайските компании, като „Хуауей" или ZTE от нови проекти за развитие на 5G мобилни мрежи. Анализът на риска за уязвимостта на критична инфраструктура е дело на екип, ръководен от националния координатор на страната за борба с тероризма и сигурността (NCTV). Заключенията на холандските власти идват на фона на засиления натиск от правителството на САЩ върху техни съюзници и американски компании да изключат „Хуауей" от изграждането на 5G услуги. „От доставчиците на телекомуникационни услуги се изисква да предприемат допълнителни мерки за сигурност, за да увеличат устойчивостта на заплахата от страните. Една от тези мерки е да се поставят допълнителни високи изисквания към доставчиците на услуги и продукти в критичните части на телекомуникационната мрежа", се казва в документа на холандското министерство. През есента тези изисквания ще бъдат оформени като официален документ. Холандският парламент също проведе дебат относно подхода на страната към 5G. Холандия планира да проведе своя търг за 5G спектър в началото на 2020 г.