Гастарбайтери подхванаха нов, доходоносен бизнес - доставка на скъпоструващи лекарства от Турция, и то без рецепта. Нишата отвориха високите цени на медикаментите у нас и липсата на редица животоспасяващи илачи в аптечната мрежа, разказа "Дарик".

Алъш-веришът върви съвсем свободно в Интернет, а рубриките за обяви в местни вестници и сайтове изобилстват от изгодни предложения на пътуващи търговци. Предлага се широк списък от лекарства за всякакви болежки - от витамини до редки такива за лечение на артрит и... рак. За по-скъпите се изисква капаро от 50%. Доставките стават в рамките на ден - два.

Така например, инжекционен разтвор „Стелара“, който се продава у нас за над 5 000 лева, излиза в пъти в евтино при поръчка от Турция на нелегални търговци. По заявка се внася и на „Золадекс“, използван за лечение на рак на простатата.

Цената му у нас варира - между 160 и 200 лева. „Мабтера“, която се прилага при лечение на заболявания на лимфната система, също може да бъде открита в списъка с предлаганите лекарства, доставяни от Южната съседка.

Заявките за лекарства се правят директно по телефона, а плащането става на ръка или с банков превод. Рецепта от купувача – не се изисква.

В някои аптеки в Одрин, научи „Дарик“, служителите владеят перфектно български език, а в други използват преводачи или говорят английски език. Работи се и в почивните дни, за да не бъдат разочаровани клиентите от България. Находчиви фармацевти дори отговарят на запитвания по Viber и WhatsApp.

„Търговията с лекарства в Интернет е разрешена само за медикаменти, без рецепта и от търговци, одобрени от Изпълнителната агенция по лекарствата.Не се допуска продажбата на медицински продукти от нерегистрирани аптеки или частни лица", обясняват експерти.

Репортерска проверка установи, че нито един от т.нар. "виртуални фармацевти", публикували обяви за продажба на медикаменти в бургаски ежедневник, не фигурира в списъка на Агенцията по лекарствата от 69 лица, получили разрешителни да извършват търговия по интернет с лекарствени продукти, без лекарско предписание.

Специалистите са категорични, че в случая става въпрос за търговия изцяло в сивия сектор, която нарушава куп разпоредби от Закона за здравето и наредбите на МС за реда и предписването на лекарствените средства.