Министърът на околната среда и водите Емил Димитров издаде заповед, с която нарежда регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) да започнат проверки за наличие на нерегламентирани сметища и осигуряване проводимост на реките. Това съобщиха от МОСВ.

До 14 февруари екоинспекциите трябва да издадат предписания до кметовете за предприемане на мерки за почистване и недопускане на нерегламентирани замърсявания (сметища), в това число и по реките и прилежащите територии в обхвата на съответната община.

До 31 май РИОСВ трябва да извършат проверки на място дали общинските власти са изпълнили предписанията. Съгласно заповедта при установяване на нерегламентирани замърсявания с отпадъци, във възможно най-кратък срок екоинспекциите ще налагат актове.

Министър Димитров разпореди на Басейновите дирекции към МОСВ да създадат организация за проверки на състоянието и проводимостта на речните легла. Заповедта важи за обектите, на които не са извършвани проверки по заповед на кмета и областния управител. В срок до 28 февруари кметовете ще трябва да представят в Басейновите дирекции план-график за планираните през 2020 г. проверки на участъците от реката, чиято проводимост е намалена. Басейновите дирекции ще поискат и от „Напоителни систми“ ЕАД информация за възложените от тях обществени услуги за защита от вредното въздействие на водите – за планирани дейности по отделните участъци за поддържане на реки, дерета и отводнителни съоръжения.

Проверките за проводимостта на речните корита се извършват всяка година преди снеготопенето. Целта е ако има проблемни участъци, те да бъдат почистени преди пролетното пълноводие. РИОСВ и Басейновите дирекции трябва да отчетат резултатите от контролната си дейност в МОСВ.

Във връзка с поддръжката на пътищата и жп мрежата и предотвратяване на неблагоприятното въздействие върху здравето и живота на хората на нерегламентирано изхвърлени отпадъци зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков изпрати писма до ръководствата на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) и Държавно предприятие Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (ДПНКЖИ). В тях се настоява да се предприемат действия за почистване на пътищата и жп мрежата от замърсявания и осигуряване на съдове за събиране на отпадъци на терените и сградите около жп линиите и на пътните съоръжения.