Финансовото министерство отваря телефонна линия за въпроси за неразплатени разходи
Общините обявяват какви мерки вземат за защита на хората и в подкрепа на фирми на сайта на сдружението си
Капиталът на Българската банка за развитие се увеличава с 500 млн. лв. Това е една от мерките на правителството в подкрепа на икономиката заради кризата с коронавируса, обяви в понеделник финансовият министър Владислав Горанов.
Той и икономическият му колега Емил Караниколов се срещнаха с представители на бизнеса, за да обсъдят възможни мерки.
С отпуснатите 500 млн. лв. ББР ще може временно да участва в капитала на дружества, засегнати от кризата. Освен това банката ще дава и гаранции към търговски банки, за да могат те да проявяват гъвкавост към клиенти със затруднения при изплащане на заеми.
Не можем всички да излезем сухи от водата, ще има и бизнеси, които ще фалират, посочи Горанов. Според него на срещата, организирана по инициатива на премиера Бойко Борисов, е получена обратна връзка от работодателите и синдикатите дали тези мерки се възприемат като удачни.
Горанов подчерта също, че
държавата не
може да замени
реалната
икономика и
с мерките
се търси баланс
между това стопанският живот да продължи, а най-засегнатите да получат достатъчно подкрепа.
Промяна в Кодекса на труда предстои, съобщи още Горанов. Тя ще позволи на работодатели, които възнамеряват да освобождават работници, да получат шанс да ги задържат още 3 месеца, като се възползват от това държавата да изплати 65% от възнаграждението им, а те да добавят останалото. Срокът на мярката може да се удължи и повече от 3 месеца.
Икономическият министър Емил Караниколов призова да не се проявява популизъм в този момент, защото и на него му се иска да обещае да не се плащат битови сметки, но това би означавало да рискува здравето на държавата, която догодина няма да има бюджет. (Думите му бяха по повод внесения от БСП закон - виж на 5-а стр.)
Горанов каза още, че финансовото министерство ще отвори открита телефонна линия за въпроси от бизнеса за неразплатени разходи от страна на държавата и общините като платец или възложител. Министърът уточни, че не очаква много такива казуси, тъй като държавата е коректен платец, но увери, че всеки случай ще бъде разглеждан внимателно.
Горанов и Караниколов съобщиха още, че
продължават
разговорите
с бизнеса за
удължаване
на различни
срокове,
включително и за авансови вноски по данък печалба.
Изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов съобщи, че всеки конкретен бизнес е представил своите предложения. Особено внимание по време на разговорите с правителството е отделено на онези отрасли, които се очаква да бъдат засегнати най-силно от кризата.
Според Иванов голяма част от мерките, които те са предложили, вече се изпълняват. Той поясни, че нито една от тях не е безвъзмездна и не е на принципа “няма да платим или подарете ни”. Мерките ще дадат възможност на реалната икономика да оцелее в тези тежки три месеца, подчерта изпълнителният директор на КРИБ.
Евгений Иванов акцентира върху отлагане във времето на различни типове декларации - предложение, което е прието, върху запазването на работната ръка и на доходите, както и активизиране на ролята на Българската банка за развитие, която с увеличаване на капитала ѝ ще е адекватна на ситуацията. Той подчерта, че ако държавата ни бе влязла към днешна дата в предверието на еврозоната, щеше да е възможно да ползва много и евтини пари от Европейската централна банка.
“Отделихме в позицията си
внимание на
индустрията, на
медиите, които
поемат едни от
най-големите
удари
Поискали сме облекчения, включително кампания, която може да бъде реализирана през медиите какво трябва и не трябва да се прави при кризата”, обясни още зам.-председателят на КРИБ.
От националното сдружение на общините съобщиха, че на сайта им www.namrb.org са публикувани всички указания по прилагане на специалните мерки във връзка с въведеното извънредно положение.
Има специален раздел “COVID-19 – грижата на общините”, в който се съобщава информация за допълнителните мерки, предприети от различни общини за безопасността на хората и в подкрепа на бизнеса.
В момента се обсъжда отсрочване на наемите на общинските имоти, съобщи Силвия Георгиева, изпълнителен директор на сдружението на общините, по Bloomberg TV Bulgaria. Общините разширяват услугата за доставка на храна до домовете на възрастните хора, като включват пазаруване и дезинфекция.