Спирането на бизнеса и другите икономически мерки във връзка с разпространението на новия коронавирус са засегнали 2,7 милиарда работници по целия свят, сочи доклад, публикуван от Международната организация на труда (МОТ). През второто тримесечие на 2020 г. поради различни ограничения ще бъдат загубени общо 6,7% от работното време, което се равнява на пълно отсъствие на работа при 195 милиона души.
„Мерките за пълно или частично спиране на бизнеса засега са засегнали 2,7 милиарда работници, което представлява около 81% от глобалната работна сила“, казват експертите.
Те подчертават, че „през второто тримесечие на 2020 г. работното време ще бъде намалено с приблизително 6,7%“. Това се равнява на отсъствие от работа на 195 милиона човека на пълен работен ден, предаде БГНЕС.
В същото време авторите на доклада все още не се ангажират да прогнозират ръста на безработицата за 2020 г., като подчертават, че „загубите ще зависят много от развитието на пандемията и мерките за противодействие на нейното въздействие“. Според публикуваните по-рано прогнози на МОТ, до края на тази година се очаква увеличение на броя на безработните с 25 милиона души. Сега обаче организацията е на мнение, че безработицата поради пандемията “рискува да нарасне по-значително”.
По отношение на настоящата ситуация на пазара на труда, МОТ обръща внимание на „катастрофалните щети, които ще бъдат нанаесени на бизнеса в редица икономически сектори“, особено на малкия бизнес. Поради тази причина „милиони работници са уязвими от загуба на доходи и съкращения“. Застрашени са по-специално работниците в сектора на търговията на дребно, производството и хотелиерството. 1,25 милиарда души са заети в сфери, изложени на особено висок икономически риск, припомня докладът.
МОТ призовава за мащабни мерки от страна на държавите за подкрепа на бизнеса, поддържането на заетостта и доходите, стимулирането на икономическото развитие, създаването на работни места и намирането на решения чрез диалог между правителства, работници и предприемачи. Гай Райдър, генерален директор на МОТ, каза във връзка с публикуването на доклада, че „е необходимо да се намерят решения, които ще помогнат на всички сегменти от глобалното общество, особено на най-уязвимите.“
„Вземайки правилните мерки, можем да намалим ефектите от кризата“, заключи той.