Пролетта се очертаваше обещаваща за овцевъдите в света с концентрацията на много религиозни празници, съпътствани по традиция от големи семейни трапези и много агнешки бутчета. Пандемията от COVID-19 обаче доведе до забрана за събирането на много хора на едно място и затварянето на ресторантите, информира Франс прес, цитирана от БТА.

Ето как се стигна до силен спад на продажбите на овцевъдите в много страни.

През април и май трябваше да се реализират 80 процента от годишните продажби на френските овцевъди, тъй като празниците на три големи религиозни общности - евреи, християни и мюсюлмани - са съсредоточени именно в този период.

Еврейският Великден беше от 8 април, католическият е на 12 април, православният - на 19 април, а рамазана е от 23 април до 23 май. А агнешкото е символ за всичките тези религии, обясни Мишел Бодуен, която е председател на Националната федерация на овцевъдите и самата тя отглежда овце. В нейния регион в Централна Франция тази година 500 000 агнета няма да бъдат заклани заради извънредните обстоятелства.

Френските животновъди страдат и от нелоялната според тях конкуренция на новозеландското овче месо. Тази година обаче и в Нова Зеландия отчитат наполовина по-малко заклани животни.

Във Великобритания миналата седмица закланите глави дребен добитък са били 204 000, което е с близо 35 000 по-малко в сравнение с миналата година по същото време.

Според експерти тази година отражение имат и финансовите затруднения на потребителите, които харчат по-малко и избягват скъпите меса.

Агнешкото е скъпо за потребителя, но често не е особено доходно за животновъдите. В Гърция някои от овцевъдите обвиняват прекупвачите, че се облагодетелстват от много отслабналото търсене, за да принуждават производителите да продават по-евтино месото. Миналата година килограм агнешко или козе месо се продаваше за 5 евро, а днес е 4 евро най-много, жалват се производители.

Освен това гръцкият износ за Италия е намалял със 70 и дори с 90 на сто, значителен е спадът и към Испания.

Изключение е Ирландия, която изнася повечето си агнета и агнешко месо за Великобритания и Франция. В страната са заклани 41 000 агнета през последната седмица на март, което е с 3000 повече, отколкото през същия период на миналата година. Обяснението е, че въпреки затварянето на ресторантите, търсенето на агнешко в тези страни е голямо, тъй като хората работят вкъщи и имат повече време да готвят.