Дружествата са скъсили срокове за плащане, това става от 7 до 14 дни след доставката

Задължението за повече родни продукти важи за всички оператори, които имат над 10 обекта в страната

След близо седмица, изпълнена с неразбирателство, ескалиращо напрежение и обвинения в лобизъм, Министерството на земеделието и търговските вериги постигнаха обединение и ще положат съвместни усилия да подкрепят българското производство. Това стана часове след като “24 часа” в редакционен коментар призова двете страни да загърбят гнева и разногласията, защото целта е обща - подкрепа на български производители в кризата.

След среща с представители на дружествата за търговия в сряда министър Десислава Танева обяви, че е постигнато единодушие по постановлението, с което веригите се задължават да увеличат предлагането на родни продукти. На срещата присъствали и премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът Томислав Дончев.

Министерството

на земеделието

има готовност

да е медиатор,

предоставило е списъци с производители на магазините. Приоритетни ще са тези, които ще изкарат продукция бързо, а нямат осигурени пазари за нея.

Постановлението е със срок до края на годината, но Танева се надява веригите да успеят да намерят пазарен смисъл в мярката и тя да продължи по-дълго. Задължението за повече български стоки важи за всички оператори, които имат над 10 обекта в страната.

Освен регионални канали за бързи доставки са взети и още мерки за производителите, уточни Танева. От миналата седмица има държавна помощ в размер на 5 млн. лв. за малките магазини, за да изкупуват те български домати, краставици и пипер. На растениевъдите е дадена предварителна помощ от 18 млн. лв. за сортировъчни машини, хладилници и друга техника. Производителите на плодове и зеленчуци могат под формата на кредит с ниска лихва да получат авансово 75% от обвързаната подкрепа.

Веригите

увериха, че ако

зависи от тях,

няма да има

спекула с цените

на предлаганите български или други стоки. Но нивата се определят от свободния пазар и е добре, че не са наложени ограничения, посочи Йордан Матеев - председател на Сдружението за модерна търговия. Освен това някои от количествата на предлаганите стоки драстично намалявали в международен план, което автоматично качвало цените. Това вече се случило с лимоните или джинджифила.

Матеев увери производителите, че ще намерят място на рафтовете в магазините, но призова и потребителите да избират българското.

“Сега не е време за напрежение и спорове, трябва да се обединим, защото всички са в трудно положение”, заяви Георги Гърневски, ръководител “Закупуване на храни” в “Метро”.

Той посочи, че постановлението се препокрива със стратегията на компанията, която в момента работи с 300 родни производители.

А шефката на “Лидл” Милена Драгийска благодари на премиера Борисов, вицепремиера Дончев и на министър Танева, че на срещата се обединили около работещи мерки, с които по разумен начин да се помогне на българския производител. “В кризисна ситуация трябва да се отворят максимално много канали да се разреши този комплексен проблем. Затова предложихме допълнителни мерки за финансиране, улесняване на логистиката. Българските производители могат да са спокойни, убедени сме, че тази подкрепа е изключително важна, и поискахме от министъра на земеделието да скъсим пътя на комуникация и да помогнем по места на най-спешните, които буквално от утре биха извадили продукция и нямат износ", каза Драгийска.

Тя допълни, че веригите принципно са съгласни 90% от млечните продукти да са български. Но ако се наложи ограничението да се предлага само български асортимент, това можело да доведе до проблеми с държавите, от които се внасят продукти - те може да наложат реципрочна мярка, което да попречи на нашия износ.

Драгийска допълни, че в момента се изкупуват български агнета, има списъци на кланици и фермери, за да се предлага 100% българско агнешко за Великден. “Лидл" е разширил млечните продукти и сух асортимент с 57 нови от 18 март насам.

Веригите са взели и друга мярка - скъсили са сроковете за плащане на доставчиците и това става в рамките на 7 до 14 дни.

Поискали са и

списък от

министерството

на земеделието

с производители

на зеленчуци и плодове, за да намерят нови доставчици.

Бойко Борисов и Десислава Танева проведоха видеоконферентна среща и със земеделски производители. Те обсъдили предприетите мерки от държавата и затрудненията на производителите.

Премиерът гарантирал, че държавата прави всичко по силите си, за да подкрепи земеделския сектор и родното производство. А фермерите заявили, че правителственото постановление е алтернатива за малките производители. И благодарили, че получават навреме всички плащания и субсидии.