Децата и учениците ще получат наведнъж полагащите им се количества продукти по схемите “Училищен плод” и “Училищно мляко” за периода 13 март - 13 май, въпреки че учат онлайн от вкъщи.
Това реши в сряда Министерският съвет, следвайки препоръките на Европейската комисия да се вземат гъвкави решения при прилагането на схемите на национално ниво.
Осреднено за периода на извънредното положение, на едно дете се полагат по около 300 грама кашкавал или сирене, тъй като това са млечни продукти с висока трайност, и близо 2 кг плодове и зеленчуци. По-рано този месец от земеделското министерство заявиха, че над 420 хил. ученици ще получат хранителни продукти.
Те ще се доставят в училищата и ще се раздават от директорите на родителите по предварително изготвени списъци. Ако не могат да създадат нужната организация, семействата ще получат продуктите със съдействието на земеделското министерство чрез държавните горски предприятия.
Пакетите ще съдържат плодове, зеленчуци, сирене и кашкавал съгласно действащите правила и изисквания за качество, съхранение и доставка. До учебните заведения ще се докарат както и преди обявяването на извънредно положение - от одобрените изпълнители. Доставката ще се извършва при стриктно спазване на противоепидемичните изисквания за транспортна и лична хигиена, като продуктите ще са в индивидуална опаковка.
Екипите на Югозападното държавно предприятие вече изявиха готовност да съдействат. Логистична подкрепа в първия ден на доставката ще окажат 14 горски стопанства, които имат на разположение 28 служебни автомобила. Те са получили списък, в който на първо място са 28 основни и средни училища и детски градини в София.
Бюджетът по схемата “Училищен плод” е над 13,655 млн. лв., а по “Училищно мляко” – над 15,863 млн. лв., уточняват от министерството на земеделието. По първата схема през тази учебна година децата получават до 46 доставки, а по втората - до 50. До момента и по двете схеми изпълнението е близо 70%.
До момента по двете европейски схеми за учебната 2019/2020 г. са изплатени общо 9,2 млн. лв. От тях близо 7,7 са за реализирани доставки на пресни плодове и зеленчуци, на мляко и млечни продукти в училищата. Останалите средства са за възстановяване на ДДС на одобрени фирми изпълнители.
По “Училищно мляко” досега са преведени близо 4,1 млн. лв., а по “Училищен плод” са доставени над 2,9 хил. тона, платените пари са близо 3,6 млн. лв.