Извънредното положение, въведено на 13 март, е довело до 6,9% спад на промишленото производство през третия месец от годината, сравнено със същия месец на предишната година, но това не засяга всички сектори. Кризата е подминала фармацията, която отбелязва месечен ръст от 14,4% и годишен от 4,8%, показват данните на НСИ, публикувани в петък.
Производството на храни и добивът на метални руди са другите два отрасъла, на които извънредното положение не се е отразило негативно, поне не веднага през март. Хранителната индустрия у нас отбелязва годишен ръст от 8,3% през март, а добивът на метални руди - 27,4%. Рудодобивът обаче беше в относителна криза през последните година и половина - две, така че при него ръстът е по-скоро заради ниската база.
Най-тежко кризата е засегнала производството на мебели, обувната промишленост и производството на облекла - спадът в тези три производства е с около 25% на годишна база. В същото време продажбите на облекла и обувки в България през март са претърпели истински срив - спадът е с 66,5% спрямо февруари и с 63,1% спрямо март 2019 г., личи от данните за търговията през март.
Друг сектор от индустрията, който почувства кризата силно още през март, е машиностроенето - със спад от 21% на годишна база. В него влиза и производството на авточасти, което бе значително ударено от спирането на автомобилните заводи.
Строителството също е засегнато сравнително силно през март. То е спаднало с 14% в сравнение с март 2019 г., като този спад се дължи повече на спада в строителството на сгради, който е 16,8% в сравнение със същия месец на 2019 г., а по-малко на инженерното строителство, което е намаляло с 9,8%. В същото време кризата все още не се е отразила на жилищното строителство за цялото тримесечие, тъй като при въведените в експлоатация нови жилища има ръст на годишна база от 12,9% на броя на сградите и цели 33,7% на броя на жилищата.