Данните за търговията ни поставят на четвърто място
България се оказва трета в ЕС по ръст на икономиката през първото тримесечие. На годишна база ръстът на БВП у нас е 2,4%, а спрямо последното тримесечие на 2019 г. е 0,3%. Това показват вторите оценки на Националния осигурителен институт за икономиката, публикувани в четвъртък.
Преди 40 дни НСИ и Евростат разпространиха първите експресни оценки за икономиката, според които България показваше същия процент на годишно нарастване на БВП за първото тримесечие на 2020 г. Той ни нарежда на трето място в ЕС след Румъния (2,7%) и Литва (2,5%).
Средният за ЕС резултат за първото тримесечие е спад на БВП от 2,6% на годишна база. Причината за тези резултати е, че в повечето страни от континента ограничителните мерки, свързани с коронавируса бяха въведени в средата или към края на март. Рецесията едва сега започва и според икономисти кризата ще проличи чак в данните за второто тримесечие, когато спадът ще е много голям и е изключено изобщо да има европейска страна, която да отбележи ръст.
Данните за търговията през април, публикувани вчера от Евростат, показват доста голям спад - 11,1% спрямо предишния месец и цели 18% спрямо април 2019 г.
Свиването засяга почти всички стоки, единствено интернет търговията отбелязва ръст - 10,9%, в сравнение с предходния месец. Продажбите на дрехи и обувки през април са спаднали с 21,2% за един месец, а при автомобилните горива - 25%. На годишна база търговията с облекла и обувки отбелязва почти 63% срив, а на бензин и дизел - 42,6%.
Единствено продажбите на храни и напитки не са пострадали чак толкова много - на месечна база спадът през април е 5,9%, а на годишна има дори леко увеличение от 1,4%.
В търговията на дребно България също показва нелоши данни - спадът през април в сравнение с март е само 1,4% на фона на средния за ЕС от 11,1%. Причината обаче трябва да се търси по-скоро в това, че още през март у нас имаше много силно намаление на продажбите - с 18,1%, докато тогава средният за ЕС спад беше почти колкото сегашния - 10,4%.
През април България е на практика на четвърто място в ЕС по отношение на търговските обороти. Във Финландия има 0,3% ръст в търговията, в Швеция няма промяна в сравнение с март, а в Дания има само 0,7% спад. Във всички останали страни членки продажбите са спаднали с повече.
За България все още няма разбивка какво се е купувало повече или по-малко през април. През март обаче картината у нас е била идентична на тази в останалите страни членки - с най-голям спад да били продажбите на облекла, обувки и автомобилни горива, а с най-малък - на храни.