Бизнесът и всички негови представители, служители и работници имат равни и неотменими граждански права и отговорности, включително правото на протест и задължението за опазване на социалния мир. Каквато и да била намеса в бизнеса от страна на държавни и правоохранителни органи по повод свободната воля за политически избор и политическо действие на собственици или служители е престъпление, което следва да се разследва и наказва. Това е записано в позицията на Асоциация на индустриалния капитал в България /АИКБ/ във връзка с настоящата обстановка в страната.

В позицията се напомня, че в България е постигнато съгласие преди 30 години, че трябва да се приключи с партийното строителство по месторабота, което според Асоциацията означава не само да няма партийни организации по месторабота, но и да няма контролиран вот, както и забрани за протести или принудително извеждане на протест на наетите работници. В предприятията се работи, заявяват от работодателската организация и изтъкват, че гражданско и партийно действие се прави извън предприятията, като посочват, че съответно държавните органи нямат място в предприятията по повод на политически изяви на свързани с тях лица.

В позицията си от АИКБ изтъкват, че и незрящите в България виждат как политическото напрежение в страната нараства с всеки ден. От организацията смята, че е преобладаващо мнението, че развитието на България в последните години не се осъществява с необходимите темпове и дистанцията спрямо другите страни в преход в ЕС се увеличава. Корупцията се усеща повсеместно и ежедневно; електронното управлението закъснява отчайващо; качеството на законодателството и законотворчеството е ниско, а приложението на законите е избирателно, пише още в позицията на работодателската организация.

От АИКБ посочват и за нови според организацията злокобни практики: рекет през държавната машина с цел отнемане на бизнес; сплашване чрез законоохранителните структури с цел политическо послушание.

"Расте усещането за липса на правова държава и сигурност на частната собственост. Повод за това дават не само известните от медиите случаи, в т. ч. "Хиполенд", а и законопроекти като този за заграбване на "спящите акции" и чрез тях - заграбване на "будните предприятия", или нововъведенията в Наредба Н-18, чрез които определени лица биха получили достъп в реално време (чрез информационните системи на предприятията) до ноу-хау, всички технологични и търговски тайни на частни предприятия, без никаква полза за фиска, съпроводено с огромни ненужни разходи за бизнеса, и поставяйки с непрецизни дефиниции всички в ситуация "винаги виновен" и т.н., и т.н.", се посочва още в позицията на АИКБ.

Според Асоциацията при такива условия за работа значима част от българския бизнес напуска страната така, както е направила и значима част от населението. "Да, производствените разходи в ЕС и САЩ са по-високи, но законността е гарантирана. Така България отново губи - и данъци, и предприемачески талант, и бъдеще", се посочва в позицията.