Семейства с деца, чийто доход е под 510 лева да получат догодина и помощта за отглеждане на дете и данъчно облекчение. Това е последното предложение, записано в доклада на бюджетната комисия за държавните финанси догодина между двете четения.

Според шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова това е комбинация между първоначалния вариант на ГЕРБ детски добавки да получат всички родители, независимо от дохода и предложението на Обединените патриоти да се увеличи данъчното облекчение за родителите.
От предложените текстове става ясно, че по-високото от сегашното данъчно облекчение ще се полага на всички родители, независимо от това дали получават добавки, или не. При този вариант помощта за едно дете на родителите с по-ниски доходи ще достигне 930 лв. за дете срещу 600 лв. в предишния вариант, ако новото предложение бъде гласувано и в пленарна зала.
По време на обсъждането в комисия, по предложение на ГЕРБ бе гласувано данъчните облекчения да бъдат в размер на 37,80 лв. за дете месечно, което означава, че родителите ще приспадат от данъчната основа 4500 лв. за година за едно дете, 9000 лв. за две и 13500 лв., ако има три деца.
Детските добавки догодина остават непроменени- при месечен доход до 410 лв. на всеки родител и получават 40 лв. за едно дете, 90 лв. - за две, за три - 135 лв., за четири - 145 лв., а за всяко следващо помощта за семейството нараства с 20 лв. Ако доходът на домакинството е между 410 лв. и 510 лв. размерът на помощите е 80% от тези за по-ниския доход, а тези с месечен доход над 510 лв. няма да получават финансова подкрепа за отглеждане на деца. Според доклада, през тази година 570 хил. деца са получавали помощи, а на останалите до 1 250 000 - не.
В новия бюджет, който в момента комисията обсъжда на второ четене е заложена инфлация 2,1%, а планираният ръст на икономиката- 2,5% за 2021 г. Осигурени са пари за увеличаването на минималната пенсия от 250 на 300 лева от януари, както и за 5% актуализация на всички пенсии от 1 юли догодина. Добавката от 50 лева за всички пенсионери е планирана от януари до март.
За да се финансират всички социални планове на управляващите за социални помощи и плащания са заложени 1,350 милиарда лева повече. За образованието ще има допълнителни 648 милиона лева, в здравеопазването - 581 милиона лева. Финансово осигурен е и планираният ръст на заплатите от 30% за работещите на първа линия в борбата с коронавируса. Бюджетните заплати ще се увеличат с 10%, а на учителите със 17%.
Депутатите трябва да одобрят и втора актуализация на тазгодишния бюджет заради огромният бюджетен дефицит , заложен за 2020 г. в размер на 5,2 млрд. лв. Причината е, че са събрани неданъчни приходи с 900 млн. лв. по-малко, а държавата е похарчила 840 млн. лв.