Експресните доставки по време на Пролетния празник доведоха до повишаване доходите на куриерите. Тази година 48 милиона души от 36 големи китайски града избраха да останат на местата, където живеят и работят, вслушвайки се в призива на властите за по-ограничени пътувания за да се предотврати евентуален скок в случаите на заразени с новия коронавирус. И когато хората остават в градовете, нуждата от доставки на храна и електронна търговия нарасна, в резултат на което куриерите се превърнаха в една от най-натоварените групи през празниците, предава радио Китай.
21-годишният Тао Минци от град Фушун, провинция Ляонин, е един от стотиците хиляди куриери, решили да работят на празника и готови да поемат лавинообразно нарастващите поръчки. Той прави това за втора поредна година. В разпределителния център на компанията „Юнда“ (Yunda Express) в пекинския квартал „Дзинджан“ се работи почти денонощно и служителите, сред които и Тао Минци, нямат дори един почивен ден. „През най-натовареното време обикновено ставах около 5:30 сутринта, за да започна да разтоварвам и сортирам колети, и приключвах работния си ден къв 21 часа“, обяснява младият мъж, отбелязвайки, че до скоро е доставял по около 250 пратки всеки ден, което е със 100 повече в сравнение със същото време на миналата година.
Тъй като хората в цялата страна бяха насърчавани да не пътуват активно през почивните дни за Пролетния празник, в обработваните колети са настъпили някои промени. По време на празника те са станали по-тежки и с по-разнообразни продукти, включително ориз, брашно, месо, плодове и зеленчуци, както и специални местни продукти. След седем дни упорита работа Тао Минци е добавил 5000 юана ($770) към обичайната си заплата, тъй като компанията, в която работи, предлага 200 юана дневна надница, както и бонус от 0,5-1 юана за колет по време на Пролетния празник. „Ще спестя парите, за да се подготвя за бъдещето, когато ще имам семейство. Като млад и енергичен мъж е по-добре да работите усилено и да пестите сега“, казва момчето.
Призивът към хората да бъдат по-внимателни в контактите си и избягват през почивните дни за празника пътувания извън населените места, където живеят, доведе до нарастващи изисквания за доставки в цялата страна, като от 11 до 17 февруари с били събрани и доставени 660 милиона колета или по пощата, или чрез фирми за експресни доставки, което е с 260 процента повече от миналата година, сочат данни от китайските пощи. В централен Китай събирането на колети е нараснало с 359% на годишна база, а доставките – с 260%, което е най-бързият растеж сред всички региони в страната. Доставките и събирането на колети също се е увеличило с 300 процента в сравнение с предходната година в места като провинция Гуандун в Южна Китай и провинция Джъдзян в Източен Китай.
Тъй като много логистични компании работеха непрекъснато по време на Пролетния празник, много индустрии за домашни услуги направиха същото. Четиридесет и четири годишната Джан Сяоян, икономка на пълен работен ден, работеща за семейство от горната средна класа в Пекин, също е решила да не се прибира в родния си край тази година. Работодателят ѝ, освободен от притесненията, че Джан може да не се върне навреме поради въведените мерки за контрол на коронавируса, също се радва, че е избрала да остане. Миналата година, заради карантинните изисквания на Пекин, на Джан Сяоян са ѝ бяха необходими месец и половина, за да се върне в домакинството, където работи. По думите на жената, много нейни колежки, грижещи се за малки деца и помагащи в домакинството, са направили същия избор като нея, главно поради пандемичната ситуация. За да бъде със семейството си от провинция Гансу в Северозападен Китай по време на празника, тя им се обажда по-често по видеочата. „Не ги виждам през голяма част от годината и по някакъв начин това прави отсъствието ми по време на Пролетния празник по-малко необичайно“, каза Джан.
Въпреки различията, топлината на празника все още се усеща от хората, избрали да останат на работните си места. Тао Минци от „Юнда“ казва, че не съжалява, че не е успял да види родителите си, но когато чува думи като „завръщане в родния град“, очите му се насълзяват. „Когато казах на родителите си, че не мога да се върна у дома за празника, усетих как те се натъжиха, макар че се опитваха да скрият чувствата си“, каза той, отбелязвайки, че планира два или три дни отпуск, за да посетете родителите си след края на празничните почивни дни.
В материал на новинарския сайт chinanews.com от 17 февруари се описва историята на Уан Дундун, доставчик, работещ за платформата за електронна търговия JD.com. В нея мъжът разказва, че работното му място е задържало и повечето готвачи, като той и колегите му могат да получават топла храна, независимо колко късно вечерта се връщат, заради удълженото работно време между 17 до 18 часа по време на празника. „Преди всичко бях наистина трогнат и се почувствах щастлив, когато един от моите клиенти поръча ястие специално за мен, в малките часове. Доста неочакван подарък за Нова година“, споделя Уан, отбелязвайки, че подобни жестове го карат да чувства, че работата му е наистина значима.