Чадърите трябва да са през 8 метра един от друг

В асансьора на хотела и в ресторанта - с маска, докато си сипвате храната

Дори при съмнение за коронавирус хотелът е длъжен да извика лекар и да изолира госта

Под един чадър на черноморски плаж това лято може да бъдат настанени само двама души. Повече ще се допускат само ако са членове на едно семейство. Там, където е свободна зона и няма чадъри, правилото ще е двама души или цяло семейство да се настаняват на всеки 20 квадратни метра.

Това са част от задължителните указания за работа на вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова за правилата, които трябва да спазват концесионерите на плажове, ресторантьорите, хотелиерите и туроператорите по време на летния сезон, който започва на 1 май. Те са съгласувани със здравното министерство и снощи бяха качени на сайта на туристическото ведомство.

На охраняемите морски плажове трябва да бъде спазвана физическа дистанция от поне 1,5 метра между отделните плажуващи. При платените зони

на всеки

20 кв. метра

се допуска

поставяне

на само

1 брой чадър,

т.е. през минимум 8 метра.

Освен това концесионерите трябва да поставят на видно място табели с информация за задължението да се спазват противоепидемични мерки на български и минимум един чужд език, пише в заповедта на министърката, с която са публикувани указанията.

Концесионерите трябва да осигурят също и възможност за картово плащане или онлайн, а предоставените за ползване плажни принадлежности

трябва да

позволяват

или пране,

или дезинфекция

На служителите, които работят директно с клиенти, трябва да се осигури дезинфектант за ръце.

Там, където концесионерът или друга фирма има спортно съоръжение или игра на плажа, на редовна дезинфекция след всяко ползване подлежат всички части на съоръженията, които са били в допир до клиент. На служителите там също трябва да се раздават дезинфектанти за ръце и да се осигури плащане чрез ПОС терминал или онлайн. Освен това организаторите трябва да осигурят такава организация, че клиентите да могат да спазват физическа дистанция от поне метър и половина един от друг, пише в указанията. За тоалетните, баните и душовете важат същите указания - задължително препарати за измиване и дезинфектант за ръце плюс многократна дезинфекция на подове и повърхности.

В заведенията за хранене мерките са отчасти смекчени в сравнение с миналото лято. Тогава имаше почти пълна забрана за организиране на хранене на блок маси. Сега такава забрана няма, но

клиентите

трябва

да носят маска

на лицето и

ръкавици за

еднократна

употреба,

докато вземат храна и напитки, съответно ресторантьорите трябва да осигурят ръкавици и да имат предупредителни табели за носене на маска, както и да осигурят маски за еднократна употреба, ако клиент не носи своя. В заведенията също трябва да има предупредителни табели за спазване на физическа дистанция от метър и половина.

В хотелите на влизане

персоналът

трябва да мери

температурата

на посетителите,

същото се отнася и за къщите за гости. При проблем те трябва да уведомяват здравното заведение, с което имат сключен договор за обслужване, местното РЗИ или Спешна помощ.

В хотелите маски трябва да се носят на практика навсякъде освен на масата за хранене: във фоайета, асансьори, стълбища, коридори, лоби бар и т.н. В информационните табели трябва да се набляга на предупреждението, че всеки посетител трябва да спазва дистанция от 1,5 метра от всеки, който не е член на неговото семейство. Хотелиерите

също трябва да

осигуряват маски

за еднократна

употреба за

своите клиенти,

ако те не си носят, както и възможности за безконтактно плащане.

Според указанията задължение за носене на маска няма в СПА центровете, басейните, плажовете и при уелнес- и таласотерапевтичните процедури. Когато тези обекти са на закрито, дистанцията между посетителите обаче трябва да е два метра и да има предупредителни табели за това.

Всички служители на хотелите, а и работещите във всяко затворено помещение в туристически обект

трябва

задължително

да имат на

лицето маска,

докато са

на работа,

гласят указанията.

Освен това входовете на хотелите трябва да се разделят така, че да не се смесват влизащите и излизащите. Препоръчителна мярка за хотелите е да не се допуска струпване на повече хора пред рецепциите и лоби баровете, така че на един човек да се падат 3 квадратни метра, с изключение на случаите, когато са членове на едно семейство.

Съществено място в указанията на министър Николова заема това какво трябва да се прави, когато се установи гост на хотел с коронавирус. Както и миналата година, всяко място за настаняване трябва да има специално обособена стая, в която да се изолират гости с положителен PCR или дори само при съмнение за коронавирусна инфекция. Обектът като цяло обаче не трябва да се карантинира, а да се уведоми местното РЗИ и да се действа съгласно указанията на инспекцията. При всички случаи обаче При влизане в хотел всички са длъжни да носят маска, също така и пред рецепцията, в асансьора, лоби бара и коридорите.

СНИМКА: “24 ЧАСА”

При влизане в хотел всички са длъжни да носят маска, също така и пред рецепцията, в асансьора, лоби бара и коридорите. СНИМКА: “24 ЧАСА”

хотелиерът

е длъжен да

осигури лекар,

който да

прегледа госта 

Такива посетители трябва да бъдат обслужвани само от определен човек от персонала, а не от различни служители.

След изолирането на госта или транспортирането му до болница местата, на които е пребивавал в хотела, трябва да бъдат основно дезинфекцирани, пише в указанията.

Туроператорите и автобусните превозвачи трябва да организират превозите на туристите при спазване на основните противоепидемични мерки. Това означава в автобусите да се допускат само хора с маски на лицата и да има предупредителни табели за това, а по възможност пътуването да се прави при отворени прозорци.

Там, където в планинските курорти лифтовете продължават да работят и през лятото, трябва да се спазват противоепидемичните мерки, които бяха въведени за последния зимен сезон. Това означава седалковите и кабинковите въжени лифтове да се дезинфекцират след всяка употреба на станциите, а в кабинките да се пускат само членове на едно семейство.

 

Туроператори дават на съд заповедта за карантина след връщане от Африка

Туроператори ще заведат дело срещу издадената в петък заповед на здравния министър проф. Костадин Ангелов за задължителна карантина на лицата, пристигащи от Африка. Това съобщиха пред портала Travelnews от Сдружението на туроператорите и туристическите агенти “Обединение Бъдеще за туризма”. Само един от многото туроператори членки на сдружението е организирал 34 чартъра до 1 май 2021 г. за дестинации като Египет и Тунис, които са в Африка. Сдружението е изпратило и писмо до вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова с молба за съдействие за промяна на заповедта.

“Решението за издаването за заповедта не се базира на данни и не е резултат на задълбочен анализ, а е спонтанно и хаотично. Никъде в заповедта не намираме и една цифра, показваща как пътуванията, и по-точно пристигащите от Африка, влияят за увеличение на заразата. Считаме, че за да се вземе подобно решение, следва да се покажат на обществото, в подписан доклад, от коя държава колко човека са дошли, колко са тествани и колко от тестваните са дали положителен тест”, пише в писмото.

Според авторите му освен това континентът Африка е огромен и не може така да се генерализира. “Можем ли да поставим под един знаменател държави, които са отдалечени по 8-10 хил. км една от друга? И ако Занзибар е нарочен по политически причини, защо се налага карантина за идващи от Тунис, Египет, Мароко”, питат от бранша. (Виж по-долу).

Освен че бяхме изненадани от неочаквана заповед, даваме и примери - мерките в Египет са много по-строги, отколкото в България и заболеваемостта е много- по-ниска спрямо България, посочват още от бранша. Според тях в Египет се влиза с негативен PCR тест, хотелите, круизите, автобусите работят на максимално 50% от капацитета си, температура се мери при всяко влизане и излизане от хотел, а носенето на маски и ръкавици от персонала се спазва. Според данните, приведени от тях в 103-милионен Египет има по 600 случая на ден и общо 190 000, докато в България в момента е с по 2600 случая на ден и общо 277 хил.

“Категорично настояваме да се изнесат данни и факти, на които почива решението за 10-дневна карантина, и след това да се подходи, както в цивилизована Европа – мерки да се вземат страна по страна и да се съобщават поне 2 седмици преди да влязат в сила. Не може да работим без предвидимост, в хаотично вземани решения от днес за утре”, е написано в писмото до министър Марияна Николова.

Междувременно се разбра, че във вторник е организирана среща между ръководството на сдружението и здравния министър, на която ще бъдат повдигнати въпросите.

 

Доц. Кунчев: Изолацията ще важи за неопределено време - така спираме по-заразните варианти на коронавируса

Шест са доказаните случая на заразени с коронавирус сред завърнали се туристи от Занзибар, съобщи за БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

По-рано вчера в ефира на bTV той обяви, че има данни за четирима туристи, били на африканския остров, които са с положителни бързи антигенни тестове. Предстои да им бъдат направени РСR тестове. Ако излязат положителни, пробите ще бъдат секвенирани, за да се установи дали те са носители на нигерийския или южноафриканския вариант.

От 13 март у нас действа задължителна 10-дневна карантина за завърналите се от Африка. Кунчев обясни, че мярката ще остане в сила за неопределено време с цел да се спре възможността за разпространението на по-заразните варианти на болестта у нас.

В момента се уточнява дали туристите, които са избрали курорта Шарм ел Шейх в Египет, ще подлежат на задължителна изолация.

Необходимо е Националният център по заразни и паразитни болести да изследва пробите на заразените от Занзибар, за да се установи дали носят южноафриканския вариант на коронавируса, коментира в Кърджали здравният министър проф. Костадин Ангелов.

Той беше категоричен, че карантината за пристигащите трябва да бъде запазена като превантивна мярка: “Много по-важен е животът на българите, отколкото да вземем мярка, която да е удобна за туроператорите и да е опасна за живота на хората в страната”.

Според сдружението “Бъдеще за туризма” информацията, че шестима души, завърнали се от Занзибар, са имали положителни тестове, е невярна. Ставало въпрос само за един човек, при това неговият положителен тест бил правен 20 дни след завръщането му от африканската държава.

Занзибар се самообяви за зона, свободна от COVID-19 и с това се превърна в един от туристическите хитове за хората, желаещи да пътуват до екзотична дестинация. През последните 2-3 месеца всеки ден от летище София потегяха по два чартъра в тази посока.

СНИМКА: ЮРИ ДИМИТРОВ
Занзибар се самообяви за зона, свободна от COVID-19 и с това се превърна в един от туристическите хитове за хората, желаещи да пътуват до екзотична дестинация. През последните 2-3 месеца всеки ден от летище София потегяха по два чартъра в тази посока. СНИМКА: ЮРИ ДИМИТРОВ