Това е станало категорично ясно на разговор преди дни във Вашингтон между посланика ни в САЩ Тихомир Стойчев и съветника на американското финансово министерство Грант Мърфи

Българските банки, коитo ca дали кpeдити нa фирми и лица, свързани със caнкциoниpaни по “Магнитски”, ще бъдат принудени да наложат процедура за пpeдcpoчнa изиcкyeмocт на средствата.

Това е станало категорично ясно на срещата преди дни във Вашингтон между посланика ни в САЩ Тихомир Стойчев и съветника на американското финансово министерство Грант Мърфи. Именно това е била основната тема, по която Стойчев е искал информация заради въпроси от БНБ как да процедира с тези кредити.

Това означава, че новият казус вероятно ще засегне тези 97 фирми и 21 физически лица, попаднали в т.нар. черен списък. Той бе съставен от финансовото министерство, след като тримата българи Васил Божков, Делян Пеевски и Илко Желязков бяха санкционирани по закона “Магнитски”.

Въпреки реакциите на известни юристи, че подобно разширяване на списъка с фирми и хора е противоконституционно, мярката срещу тези, които са взели кредити, очевидно влиза в действие.

У нас то ще бъде приложено по българския закон за пране на пари. Който има кредит и е в “Магнитски”, ще бъде викан от съответната банка и ще му бъде предложен нов погасителен план.

Ако има ресурси, лицето ще продължи да обслужва заема. Ако не - по запора всички бъдещи вземания ще отиват за погасяване на кредита. Обикновено това са големи заеми със залози и ипотеки. Банките ще обявяват и търгове за активи, с които също ще се погасява кредита. А каквото остане необслужено като вноски, вероятно ще бъде обявено като несъбираемо.