Децата, които живеят в райони с високи нива на мръсен въздух, не показват добри умения по правопис, четене и смятане, сочат данни от американско проучване, цитирано от "Дейли мейл".
Освен това те имат по-ниски нива на инхибиторен контрол - когнитивната способност да контролират импулсите си.
Авторите на изследването - от Колумбийския университет, проследяват развитието на децата от утробата на майките им до средното училище.
Първоначално учените работят с бременни жени от три района на Ню Йорк - Вашингтон хайтс, Централен Харлем и Южен Бронкс, уточни БТА.
Американският мегаполис е сред градовете със силно замърсен въздух.
Учените събират информация за нивата на полицикличните ароматни въглеводороди в атмосферния въздух, на които жените са изложени през третото тримесечие на бременността. В този период плодът е много уязвим към замърсителите на околната среда като полицикличните ароматни въглеводороди. Те се образуват при горенето на въглища, петрол, газ, аерозоли, боклуци и при печенето на месо на барбекю. Известно е, че остават в околната среда за дълъг период от време.
Бъдещите майки са наблюдавани между 1998 г. и 2006 г., а десет години по-късно експертите проследяват развитието и представянето на децата им в училище. В проучването участват 200 деца от Северен Манхатън и Бронкс.
На 10-годишни деца са направени тестове за инхибиторен контрол, а постиженията в училище са проследени при 13-годишни.
Оказва се, че тези, които са от райони с по-висока концентрация на вредни частици във въздуха, имат по-ниски показатели както при контрола на импулсите, така и при усвояването на учебния материал.
"Нарушаването на инхибиторния контрол при децата, които преди да се родят са изложени на влиянието на мръсния въздух, се отразява по-късно и върху академичните им умения", обяснява съавторът на изследването професор Ейми Марголис от медицинския център Ървинг към Колумбийския университет.
Заключенията от изследването са публикувани в изданието "Енвайърментал рисърч".