Всеки четвърти работник на строеж не използва осигурените му лични предпазни средства, предупреждават от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда".
В периода 28 юни - 9 юли 2021 г. контролните органи на Инспекцията по труда са осъществили масови проверки в строителството в София. Направени са 300 проверки на фирми, ангажирани със строително-монтажните работи на 191 обекти, съобщиха от пресцентъра на ИА "ГИТ".
По време на кампанията екипите на двете столични дирекции "Инспекция по труда" са били подсилени с командировани инспектори от други области.
Според данните 380 работници са установени да работят без да използват осигурените им от работодателите лични предпазни средства за работа на височина - обезопасителни колани и каски. Това са над една четвърт от всички заварени на проверените обекти 1788 работещи. Констатирани са и 307 нарушения, свързани с необезопасени конструктивни елементи и съоръжения на строителните обекти - стълбищни рамене и плочи (112 бр.), конструктивни и технологични отвори (79 бр.), контури на етажни плочи (78 бр.), скелета (38 бр.). Този вид нарушения увеличават риска от падане от височина, който е най-честата причина за тежки трудови инциденти в строителството, водещи до фатален изход, предупреждават от ГИТ. Инспекцията по труда напомня на работодателите, че законодателят е вменил на тях цялата отговорност не само за осигуряването на здраве и безопасност при работа, но и за осигуряване на ефективен контрол, който да гарантира спазването на правилата за безопасност от страна на работниците. При проверките в столицата за две седмици са установени над 50 случая на работещи без трудов договор.
В рамките на кампанията са съставени 98 актове за установяване на административно нарушение. Приложени са и 61 актове за спиране на обекти, етажни нива и работно оборудване, които пряко са застрашавали живота и здравето на работещите.
Предвид факта, че строителството е идентифицирано като един от най-рисковите сектори както по отношение на безопасността и здравето при работа, така и за прилагане на различните форми на недеклариран труд, включително и работата без трудов договор, той традиционно е сред акцентите в контролната дейност на Инспекцията.
За полугодието на 2021 г. на строителни обекти са извършени 3151 проверки от общо 20 634 , което е повече от 15 на сто от всички проверки. Установените нарушения са 15 339 . От тях 10 334 или две трети всички констатирани в сектора, са свързани с безопасността и здравето при работа. Нарушенията, свързани с изпълнението на трудовите правоотношения в строителството са 4962.
Случаите на работа без трудов договор са 405 от 1367 общо или почти 30 процента от всички.
Инспекцията по труда използва повода да напомни на работниците, че липсата на трудов договор, както и съгласието да бъдат осигурявани на непълно работно време или върху по-нисък осигурителен доход от реално получавания, ограничава правата им на социална закрила. Работещите без трудов договор при трудов инцидент не могат да се възползват от задължителната в сектора застраховка "Трудова злополука", както и да претендират за неизплатени възнаграждения.
На разположение на работодателите в строителството са и разработени онлайн инструменти за интерактивна оценка на риска, които могат да бъдат използвани също за обучения и инструктажи. Функционалностите на инструментите могат да им бъдат демонстрирани от назначени по проект "Оптимизация и иновации в ИА ГИТ" помощник-инспектори. Проектът се изпълнява по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.