Украинските бежанци в Добричка област са настанени в къщи за гости, в частни квартири, а в легловата база в хотелите са приютени около 3200 души. „Но числата се променят постоянно, защото ситуацията е много динамична”, каза председателят на браншовата организация на хотелиерите и ресторантьорите за Североизточен регион Димитър Димитров.
С общо около 20 - 25 000 легла разполагат хотелските бази в областта. Тук включваме и местата в курорта Албена, които са около 15 000, уточни Димитров.
„Вече месец хотелиерите в областта посрещат бежанци и финансово са на ръба. Част от тях прибягват до кредити и положението е сериозно. Само за еленергия месечната сметка за един средно голям хотел е около 2000 лв. Но разходите включват и други пера, включително изхранване 3 пъти на ден. Трябва да се има предвид, че 99% от бежанците са жени и деца и, въпреки външната помощ за изхранването им от БЧК, кризисни центрове и др., пак е трудно”, каза той.
В същото време има направени резервации в хотелите за Великденските празници. Те са традиционно от румънци и българи, които с нощувките си слагат своеобразно начало на туристическия сезон.
„В бранша има много проблеми и много въпроси без отговор и те са представени пред Министерството на туризма. Направени са и конкретни предложения за решаването им. Собствениците на хотели предлагат на първо време за известен период да се спре туристическия данък, който е 1 лв. за всеки турист. Получава се така, че засега няма помощ от държавата, едва се справяме, а трябва да плащаме и туристически данък”, мотивира се Димитров. Освен това членовете на браншовата асоциация предлагат като вариант поне част от украинските бежанци да бъдат пренасочени към държавните почивни станции или към хотелите в зимните курорти, където сезонът почти приключи. Целта е да се направят нужните ремонти на хотелските бази и подготовка за летния сезон. „В очакване сме на реакция и помощ от държавата. Ако това се случи в рамките на месец, може и да успеем да се справим”, заяви Димитров.