Технологията е разработена на световно ниво от института INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски"

Първа в Европейския съюз България създаде свой модел изкуствен интелект и вече го предоставя абсолютно безплатно на целия бизнес, както и на държавната администрция. BgGPT е разработен на световно ниво от института INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" и днес беше официално представен в Ректората на универистета.

В откриването на иновативната технология участваха служебният премиер Димитър Главчев, научният директор на INSAIT проф. Мартин Вечев, ректорът на СУ проф. Георги Вълчев и служебният министър на образованието и науката Галин Цоков. Сред гостите на събитието бяха бившият премиер акад. Николай Денков, Йорданка Фандъкова и др.

Новият генеративен модел е свободно достъпен и лесно може да бъде свален и интегриран в системите на всяка българска институция, частна компания или обществена организация. Ключово предимство на модела пред платените платформи е осигуряването на информационна защита - той може да се използва от дадена организация, без да се налага тя да споделя данните си с външни компании, посочват от INSAIT.

"Това е стратегическо решение за държавата", заяви основателят на INSAIT проф. Мартин Вечев, като подчерта, че няма сфера, в която изкуственият интелект да не може да се приложи. По негови думи AI е една от технологиите, които са най-значими и най-трансформиращи се в световен мащаб. Това прави важно развитието й на държавно ниво, защото й дава независимост.

Проф. Вечев обяви, че в събота предстои да бъде пуснат чат за българското общество. "България ще стане първата страна, в която държавна институция пуска абсолютно безплатен чат за цялата общественост", посочи той. Допълни, че колкото повече се използва българската технология, толкова по-умна ще става тя и потенциално може да задмине световните модели изкуствен интелект. Чрез честото й изполозване от голям брой хора моделът ще става и по-устойчив на т.нар. халюцинации. Това е феномен, при който големите езикови модели, сред които са чатботовете, възприемат несъществуващи или незначителни детайли за човешките наблюдатели и ги използват за създаването на безсмислени резултати.

Служебният премиер Димитър Главчев заяви, че постижението е на световно ниво. По негови думи това показвало какви са възможностите на българската наука и на обществото. Той изрази задоволство, че миналата седмица правителството е отпуснало средства за финансирането на този проект и за другите дейности на българския институт. Премиерът подчерта, че от 2021 г. насам всяко правителство е отпускало средствата за този проект, което доказва особената му значимост за развитието на науката и иновациите у нас. "Да сме първи в ЕС и в света - не мога да се сетя за друга област, в която да сме първи. Най-хубавото е, че този модел съхранява българския език", посочи Главчев.

От ляво надясно служебният министър на образованието и науката Галин Цоков, научният директор на INSAIT проф. Мартин Вечев, ректорът на СУ проф. Георги Вълчев и служебният премиер Димитър Главчев
От ляво надясно служебният министър на образованието и науката Галин Цоков, научният директор на INSAIT проф. Мартин Вечев, ректорът на СУ проф. Георги Вълчев и служебният премиер Димитър Главчев