Австралийски учени са разработили мека роботизирана ръка, която предлага революционен подход за възстановяване на увредени коралови рифове, съобщава Синхуа.
Тази ръка - или „захващач", е плод на усилията на Австралийската организация за научни и промишлени изследвания (CSIRO). Тя може да бъде прикрепена към вече създаден робот за отглеждане на корали - Coral Husbandry Automated Raceway Machine (CHARM).
Роботът е разработен от неправителствената фондация „Отвъд коралите" (Beyond Coral Foundation), за да автоматизира деликатния, трудоемък и отнемащ време процес на отглеждане на малки корали в лабораторни условия.
Джош Пинскиър, специалист по роботика от CSIRO, заяви, че захващачът възпроизвежда сръчността на човешката ръка, което му позволява да борави с деликатна коралова тъкан, и е достатъчно силен, за да повдига различни размери.
„Отглеждането на стотици или хиляди колонии от малки корали в лабораторията изисква значителни усилия и прецизно боравене", каза той в съобщение за медиите в четвъртък.
„Като автоматизираме този процес, можем да допринесем за по-широките глобални усилия за увеличаване на мащаба на отглеждането на корали и да помогнем за възстановяването на световните рифове", обясни ученият.
Екипът на CSIRO е използвал алгоритми за генеративен дизайн, управлявани от изкуствен интелект, за да определи оптималните структури на захващачите за безопасна и ефективна работа с коралите.
Автоматичните ръце се отпечатват на 3Д принтер от твърд полимер и мека гума, за да се избегне корозията в солена вода.
Стивън Родан, изобретател на CHARM от фондация „Отвъд коралите", заяви, че проектът отбелязва първия случай в историята, в който роботизиран апарат е взел корали и безопасно ги е пренесъл от един аквариум за отглеждане до друг, съобщи БТА.
Според CSIRO масовото отглеждане на здрави малки корали в лабораториите е от решаващо значение за възстановяването на рифовете, увредени от въздействието на климатичните промени.