Предвижда се бърза писта при административно и съдебно обжалване

Разрешение за строеж за фотоволтаици по покривите с мощност от 20 до 50 киловата за собствено ползване на енергията се издава за срок от един месец след подаване на заявление. Ако не се получи отговор, се смята, че разрешението е издадено - т.нар. мълчаливо съгласие.

По този начин се елеминира една от пречките пред по-масовото монтиране на солари по покривите и фасадите на сградите. Това става с проекта за изменение на Закона за енергията от възобновяеми източници, който мина на първо четене в парламента.

С промените се бърза много, защото срещу държавата текат две наказателни процедури за нетранспониране на директиви на ЕК, като едната е в напреднала съдебна фаза

и застрашава с глоба от 9000

евро на ден държавата

Същата екстра от един месец е и за присъединяването към мрежата на малки фотоволтаици - до 10,8 киловата. Те получават съгласие един месец след като собственикът подаде документи към оператора на мрежата.

Ако в този месец няма уведомление, липсата на съобщение от мрежовия оператор

ще се смята за мълчаливо

съгласие

Специално внимание е обърнато на производителите на зелена енергия за собствено потребление. Операторите на електропреносната или електроразпределителната мрежа не може да изискват от тях да плащат цени за мрежови услуги за електроенергията, която се ползва в собствените им помещения.

Определени са и срокове за разрешения за строеж на централи с различна мощност. Специално за термопомпи за геотермална енергия до 50 мегавата е 3 месеца, а за всички останали - един месец.

В законопроекта се иска прилагане на най-бързата административна и съдебна процедура при обжалване на инвестиционен проект за изграждане на ВЕИ централа и на съоръжение за присъединяването ѝ към мрежата. Това включва обжалвания, свързани с опазването на околната среда и биологичното разнообразие.

Въвежда се важен играч във веригата от идеята до въвеждането в експлоатация на такива обекти. Във всяка от 265-те общини в България трябва да има център за административно обслужване. Досега този център отговаряше за издаване на разрешенията за строеж на съоръжения за зелена енергия. След приемането на промените този център ще организира процедурите по издаване на всички административни актове по Закона за устройството на територията (ЗУТ) и по разрешаване на присъединяването към съответната електрическа или топлопреносна мрежа.

Този център  предоставя на оператора на електропреносната, електроразпределителната или топлопреносната мрежа информация за всяко издадено разрешение за строеж. То служи като основание за сключване на договор за присъединяване. Центърът предоставя на оператора необходимите документи, удостоверяващи вещно право върху имота, върху който ще се изгради енергийният обект, и издадената виза за проектиране. Той урежда нередовности и непълноти в документите и срока за допълването им.

Центърът не само изготвя

график за изграждане на заявените ВЕИ

обекти и на батерии,

а организира и съгласуването между заявителя, компетентните органи по ЗУТ, включително експлоатационните дружества и оператора на мрежата. 

Сроковете по изграждане на тази зелена инсталация ги следи също въпросният център. Те са от издаване на разрешение до това за ползване или удостоверение за въвеждане в експоатация, ако ЗУТ го изисква. Сроковете са различни:

- до една година е срокът при модернизация на енергиен обект за производство на енергия от възобновяеми източници, за нови инсталации с електрическа мощност под 150 киловата, за съвместно разположени съоръжения за съхранение на енергия и на съоръжения за съхранение на енергия, както и на съоръжение за присъединяване към съответната мрежа;

- до 3 г. при вятърни електрически централи, разположени в морето;

- до 2 години за всички останали.

Те могат да бъдат и с по-голяма продължителност, ако собственикът го е поискал.

Графикът и сроковете са задължителни за заявителя, компетентния оргаи по ЗУТ оператора на мрежата.

Законово задължение ще бъде изготвянето на план за определяне на приоритетни зони за изграждане на ветроенергийни паркове. Планът се изработва от петима министри - на околната среда и водите, на регионалното развитие, на енергетиката, на земеделието и на транспорта.

До една година е срокът за издаване на всякакви административни процедури за реконструкцията или изграждането на тези паркове. Този срок важи и за имотите, граничещи със зоните.

Въведен е задължителен дял от 14% енергия от възобновяеми източници в транспорта до 2030 г., тоест след по-малко от 5 години. Доставчиците на горива се задължават да гарантират, че тази минимална цел ще бъде постигната.

При второто четене на законопроекта в енергийната комисия на парламента вероятно ще настъпят промени.

Предвижда се бърза писта при административно и съдебно обжалване