Свиневъдите и птицевъдите ще получат общо до 84 000 000 лева  през 2025 г. по схемите за хуманно отношение. Това реши Управителният съвет на Държавен фонд "Земеделие“ (УС на ДФЗ) на заседание, съобщиха от ведомството

Одобреният финансов ресурс по "Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете" и по "Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците" е в размер на до 42 000 000 лева за всяка схема.  

Двете схеми са със срок на прилагане до 31 декември 2029 г. Съобразно условията на нотифицираните схеми максималният интензитет на подпомагане не трябва да надвишава 100 процента от допустимите разходи на земеделския стопанин за надвишаване на стандартите за хуманно отношение.

Целта на схемите е подпомагане на земеделски стопани, извършващи дейност в първичното селскостопанско производство, за реализиране на доброволно поети ангажименти към животните в сектор "Свиневъдство" и "Птицевъдство". С прилагането на тези схеми се дава възможност за постигане на основните цели на Общата селскостопанска политика (ОСП), а именно осигуряване на качествена храна на потребителите и гарантиране на добър жизнен стандарт на земеделските стопани. Доброволното поемане на ангажименти за хуманно отношение към свинете и птиците е ориентирано към задоволяване на растящите изисквания на потребителите по отношение на качеството и безопасността на храните, защитата на животните и опазване на природата и биоразнообразието. Чрез прилагането на мерките се постига подобряване на биосигурността във фермите и осигуряване на добро здравословно състояние на свинете и птиците.

Помощта по двете схеми се предоставя на стопанство за покриване на допълнителни разходи или пропуснати доходи, свързани с изпълнение на доброволни ангажименти за хуманно отношение към животните, поети за най-малко 5 години. 

Предстои Държавен фонд "Земеделие", съвместно с компетентните дирекции в Министерството на земеделието и храните и Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), да изготвят указания за прилагане на схемите.

Бюджетът по двете схеми съвпада с този отпуснат през предходната година.

Финансов ресурс до 10 млн. лева утвърдиха и за развъдните асоциации по схемата за държавна помощ за създаване и поддържане на родословна книга и за определяне продуктивността и генетичните качества на животните за 2025 г., съобщиха от Фонда.

Целта на помощта е подпомагане на селекционните дейности в животновъдния сектор чрез предоставяне на субсидирани услуги (за създаване и поддържане на родословна книга и за определяне продуктивността и генетичните качества на животните) от одобрени развъдни организации под контрола на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ).

Средствата покриват до 100 процента от административните разходи по създаване и поддържане на родословна книга и до 70 процента от разходите по изпитвания за определяне на генетичните качества или продуктивността на животните.