Сподвижникът на Тръмп Бил Акман предупреди, че светът е на ръба на икономическа ядрена зима. Той помоли президента на САЩ да спре прилагането на реципрочните мита.
В събота Тръмп въведе 10-процентно базово мито, което засегна целия внос от САЩ с изключение на стоки от Мексико и Канада. На 9 април се въвеждат по-високи мита върху стоки от 57 по-големи търговски партньори, включително Европейския съюз.
Митата предизвикаха рязък спад на фондовите пазари по целия свят, а в неделя вечерта в X започна да се появява тенденцията „черен понеделник" - препратка към глобалния и тежък срив на фондовия пазар през 1987 г., пише "Дейли мейл".
А сега сеизмичните ходове на Тръмп накараха някои от най-ярките американски бизнес умове да загубят доверието си в него, включително главния изпълнителен директор на Pershing Square Capital Management, Акман.
Експертите твърдят, че признаците за сериозен срив са налице, като S&P 500, Nasdaq и Dow - трите основни индекса на американската фондова борса - са на път да отворят в понеделник сутринта с до 6% спад.
Още в ранната сутрешна търговия в Азия японският Nikkei се срина с 8% от петък, австралийският пазар спадна с 6%, южнокорейският - с 5%, тайванският - с почти 10%, сингапурският - с 8,5%, хонконгският - с 10%, а китайският - с почти 5%.
Това се случи след най-тежкото двудневно сриване на индекса S&P/ASX 200 с близо 13%.
Това се случи след най-тежкото двудневно сриване в историята на американския фондов пазар в четвъртък и петък - с 6,6 трилиона долара, които бяха загубени от стойността на компаниите, което според анализаторите сега може да е само началото.
И все пак Тръмп до голяма степен се размина с икономическия срив, като в неделя заяви пред репортери, че въпреки че световните лидери са се обръщали към него с молба за договаряне на търговски сделки, той е отхвърлил молбите им и демонстративно е продължил да изпълнява плановете си.
Акман обаче вижда нещата по различен начин - предупреждава, че настоящата траектория на Тръмп може да опустоши бизнеса по целия свят.
"Страната подкрепя на 100 процента президента в усилията му да коригира глобалната система от мита, които я поставят в неравностойно положение. Но бизнесът е игра на доверие, а доверието зависи от него", пише той.
„Като налагаме огромни и непропорционални мита както на нашите приятели, така и на нашите врагове и по този начин започваме глобална икономическа война срещу целия свят наведнъж, ние сме в процес на разрушаване на доверието в нашата страна като търговски партньор, като място за правене на бизнес и като пазар за инвестиране на капитали".
След това той заяви, че Тръмп има възможност да обяви 90-дневен таймаут, да преговаря и да разреши несправедливите асиметрични тарифни сделки и да предизвика трилиони долари нови инвестиции в нашата страна.
"От друга страна, ако на 9 април започнем икономическа ядрена война срещу всички държави по света, бизнес инвестициите ще спрат, потребителите ще затворят портфейлите и джобните си книжки и ще накърним сериозно репутацията си в останалия свят, за което ще са необходими години и евентуално десетилетия, за да се възстанови. Когато пазарите се сринат, новите инвестиции спират, потребителите спират да харчат пари, а предприятията нямат друг избор, освен да ограничат инвестициите и да уволнят работници", обяснява Акман.
"И не само големите компании ще пострадат", предупреди той. „Малките и средните предприятия и предприемачите ще изпитат много по-голяма болка.
„Почти никой бизнес не може да прехвърли огромно увеличение на разходите на своите клиенти за една нощ. Това важи дори ако нямат дългове, а за съжаление в системата има огромно количество финансови лостове.
Милиардерът нарече бизнеса игра на самочувствие, като заяви, че Тръмп губи доверието на бизнес лидерите по света.
"Последиците за нашата страна и милионите наши граждани, които подкрепиха президента, по-специално потребителите с ниски доходи, които вече са подложени на огромен икономически стрес, ще бъдат силно негативни.
Не за това гласувахме, заяви Акман, като поиска от Тръмп да се задейства.
"Президентът има възможност в понеделник да обяви таймаут и да има време да изпълни задачата за коригиране на несправедливата митна система.
В противен случай се движим към самоиндуцирана икономическа ядрена зима и трябва да започнем да се прибираме.
В следващ пост Акман казва, че „много уважава президента и това, което е постигнал досега, но не мисли, че той е безпогрешен, поради което заявява ясно и категорично, че твърдо вярва, че въвеждането на мита на 9 април срещу целия свят - значително надвишаващи това, което се налага - е грешка.
Правилният отговор според мен е 90-дневна пауза, за да се даде на президента време внимателно и стратегически да реши исторически несправедливата ни световна търговска позиция.
Акман се заяде и с избрания от Тръмп министър на търговията, за когото твърди, че инвестира в дългосрочни облигации.
Той печели, когато икономиката ни се срива - каза Акман, чието нетно състояние се оценява на 9,1 млрд. долара.
"Лоша идея е да се избере министър на търговията, чиято фирма използва дълги лостове с фиксиран доход", каза той. „Това е неприемлив конфликт на интереси.
Но Тръмп отрече, че умишлено е предизвикал пазарна разпродажба, и настоя, че не е могъл да предвиди реакциите на пазара, като заяви, че няма да сключи сделка с други държави, ако не бъде решен търговският дефицит.
Те умират от желание да сключат сделка - заяви президентът, докато разкриваше условията си за евентуални търговски преговори.
"Но аз казах, че няма да имаме дефицити с вашата страна. Няма да направим това, защото за мен дефицитът е загуба. Ще имаме излишъци или в най-лошия случай ще се изравним с тях".