Инвестицията е за 12 млн. лева
Завод за предварително напрегнати сглобяеми стоманобетонови конструкции изгражда край Пазарджик компанията “Главболгарстрой Прифаб”, като инвестицията е в размер на 12 млн. лв.
В четвъртък на терен бяха двамата изпълнителни директори на дружеството Константин Златев и Димитър Делиев, които представиха проекта.
Инвестицията включва закупуването на 50 дка земя, самото технологично оборудване и сградния фонд.
За да бъде изградено бъдещото предприятие, компанията е закупила земята, отредена за логистична база и намираща се на околовръстния път от Пазарджик в посока магистрала “Тракия”.
Мястото е избрано много стратегически, тъй като само на 35 км е Пловдив - регион много развиващ се в сферата на индустриалното строителство, Пазарджик също предстои да се развива в това отношение, а ефективният радиус за доставки от завода са 150 км. Т.е.
избрано е точното местоположение на завода,
тъй като излиза директно на магистралата и е на 110 км от София, което е голямо предимство.
Това обясни изпълнителният директор на ГБС-Пловдив, и на “Главболгарстрой Прифаб” Константин Златев.
Самият проект освен закупуването на земя предвижда изграждане на оборудване, въвеждане в експлоатация и позициониране на пазара.
Бъдещият завод ще разполага с 3562 кв. метра производствени мощности, върху 650 кв. метра ще се простира административната сграда и 4500 кв. метра е площта на експедиционна зона или писти, които ще вършат работа за стифиране на вече произведени заводи, които нямат фронт за монтаж на самия обект, за да може да се облекчат възложителите.
Те ще служат и за влизане на всички ресурси, които са нужни за производството. Производственият капацитет на предприятието е 140 хил. кв. метра на годишна база при балансирано производство, подчерта Златев.
Той обясни какво означава балансирано производство - заводът може да произведе и 200 хил. кв. метра, но това не е добре, тъй като предвиденото работно време за работници е от 9 до 17 ч.
Т.е. балансирано производство означава да се отливат по 120 хил. кубика на месец, за да може хората да са спокойни и да работят ефективно.
Възприетата технология, както и опитът и компетенциите на ръководния персонал, а и възможностите на производствените мощности
определят завода като водещ в технологично отношение на пазара
Смея да твърдя, че това ще бъде най-модерният технологичен завод в България, каза Златев.
Технологичното оборудване, което е закупено, е изцяло на “Прогрес груп” и подразделение на “Техноком”, който е най-големият производител на хидравлични форми.
Оборудването се състои от две универсални линии, едната е 800-тонна, а другата - 650-тонна, 3 кофражни форми за главни греди, самоносещо се корито, 2 броя батерии за колони, които са хидравлични, и една конвенционална батерия, която дава възможност в четирите страни в една равнина да има конзоли, което е много добро решение.
Бетоновият възел е планетарен и е италианско производство. Заводът
произвежда само и единствено покрити площи,
т.е. прифаб-елементи. Това означава, че се продава готова продукция или се прави value engineering.
Това е най-големият коз на “Главболгарстрой Прифаб”, защото обръща внимание на възможностите за оптимизация на произвежданите конструкции с цел намаляване на разходите за клиента, редуцирането на сроковете и изграждането на обектите на база value engineering.
Т.е. ние отиваме при клиента или клиентът идва при нас и ние му предоставяме 4-5 решения на конструкцията. Казваме колко струва, какви са предимствата и недостатъците и взимаме заедно решението с клиента.
Предлагаме пълен value engineering - проектиране на покритите площи, производствено изпълнение в нашия завод, монтаж на обекта и изпълнение на самия обект, което ще доведе до допълнителна синергия при самото производство и строителството.
От ръководството на бъдещия завод обясниха, че в момента пазарът на сглобяемите бетонови конструкции за последните 12 месеца се оценява на 527 хил. квадрата. В ефективната площ в новия завод са 400 хил. квадрата - в радиус до 150 км от Пазарджик.
Заводите, които в момента има в България, не са много и производствената им база е стара. Могат да направят тези 527 хил. квадрата от порядъка на 300 на година, т.е. тези 250 хил. квадрата буфер ние можем да задоволим 140 хил. квадрата.
За останалите 100 най-вероятно ще вървим към разширение. По-скоро клиентите ни минават към стоманени конструкции, които на този етап станаха по-скъпи, имайки предвид и войната в Украйна.
Маржът между сглобяемите бетонови и стоманени е много по-висок
от това, което беше преди - в полза на предварително сглобяемите конструкции. Това, че няма кой да произведе бетоновите конструкции, клиентите минават към стомана по неволя, защото няма кой да задоволи пазара на сглобяемия бетон.
Този проблем съществува от 2012 г. между другото, но вече е много наболял. Основният ни конкурент е “Микс конструкшън” в София, другите заводи са “Боруй” - Стара Загора, ЗБЕ в Пловдив и в Бургас и “Монолит”.
На последните 4 капацитетът им на година е 56 хил. квадрата. Това е най-голямата инвестиция на “Главболгарстрой”, направена до момента, след като през 2014 г. компанията направи такъв завод в Самоков.
Той е построен, за да обслужи инфраструктурните проекти на компанията.
През годините с мощностите на предприятието си в Самоков ГБС е изпълнил завода “Биовет”, “Транспрес”, “Ролпласт” и други знакови обекти с предварително сглобяеми конструкции, които вече са покрити площи. Но това са два различни бизнеса - единият е да продаваме на квадрат, другият - на кубик.
Преди да направим сглобяеми елементи за мостови съоръжения, се продават на кубик, а сега се продава на квадрат, защото има value engineering. Т.е. всичко е стиковано с клиента.
ГБС работи по следния начин, за да избегне повишението на цените и инфлацията - при подписване на договора с възложителя
всичките материали се купуват на ден-два, т.е. те са на място,
за да може да се обезпечи обектът и да се тушира инфлацията.
За самата ефективност на завода Златев обясни, че конструктивната система на ГБС при това позволява с един кубик произведен сглобяем бетон да бъдат покрити 7,14 квадрата, т.е. така са избрани сглобяемо бетонните елементи, че са на 11-14% по-ефективни откъм количество бетон, вложен в самия елемент, отколкото при конкурентите.
Заводът ще бъде пуснат в експлоатация през октомври и хората вече са назначени, като от компанията припомниха, че са привлекли добри специалисти с много добри възнаграждения и държат на техния опит и компетентност.
В момента хората монтират колоните, назначен е и главният инженер на производството - Иван Бързанов, директор на строителния обект. Тук ще работят 52-ма души. Цялото технологично оборудване е поръчано в Италия, бетоновият възел трябва да дойде другата седмица, порталните кранове са производство на българската фирма “Подем кран”, тъй като се оказа, че той произвежда за Италия.
Заводът, макар и още неготов, има подписани договори
за година напред. Нещо повече - всички строители отлагат производствения процес, за да могат да влязат в новата производствена база на ГБС. В момента ГБС проектира 3-4 такива завода и има възможности за участие на пазара в Сърбия и Северна Македония, но едва 30%, тъй като в Сърбия има много добър завод в Ниш, другият със сериозни мощности е в Тимишоара, Румъния.
Най-технологичният завод е в България, тъй като всичко е един затворен процес - вътре е бетоновият възел, производствените мощности, батериите за колоните и 135 метра писти, през които ще минава цялата суровина.
Ще има и соларни панели върху покрива, които ще осигуряват около 200 квтч електроенергия. За тази инвестиция са предвидени допълнителни пари и очакваната консумация няма да е голяма, тъй като производството не е толкова енергоемко.
Направени са проектни проучвания, каза в заключение и другият изпълнителен директор Димитър Делиев.