Към нея се добавят проценти за възпиращ ефект и за
утежняващи обстоятелства
Сериозни глоби се предвиждат при манипулация на пазара на ток или злоупотреба с вътрешна информация. Това е записано в проект за методика за определянето им, който е на Комисията за енергийно и водно регулиране. Санкциите са двустепенни.
Първо се определя основната глоба. За тежки нарушения тя е до 10% от стойността на сделката. До 8 на сто е за не особено тежки и 5% за леки.
След като е определено основното наказание, то може да бъде увеличено или намалено с 10%, ако се установят утежняващо или смекчаващо обстоятелство. КЕВР може да вдигне санкцията с още 25% с цел възпиращ ефект за последващо нарушение.
Законът обаче е определил максимум за всякакви видове глоби и те не може да бъдат по-високи от 10% от оборота на предприятието за предходната финансова година. Поради това, дори с натрупванията санкцията за нагласени сделки с ток не може да надхвърля този праг.
В проекта за методика е даден и пример. При него предприятия А и Б са направили уговорена сделка с ток на база на манипулиране на пазара за 1,9 млн. лв. Тя е довела до ограничаване на конкуренцията, което е тежко нарушение. Така основната глоба излиза 190 000 лв. и за двете компании, или 10% от стойността на продажбата.
Първото предприятие - А, е възпрепятствало разследването, което е утежняващо обстоятелство и затова се добавят още 10%, или 19 000 лв. То е и инициатор на нарушението и към основната санкция се слагат с възпираща цел още 25%, или 47 500 лв. Така крайната глоба е 256 500 лв.
Тази компания е имала приходи през предходната година 10 млн. лв., 10% от тях са 1 млн. и тази сума е по-голяма от размера на глобата. Това означава, че санкцията трябва да бъде платена в пълния размер.
Предприятие “Б” е санкционирано със 190 хил. лв., но му се приспадат 19 000, тъй като е съдействало. Така общият размер пада на 171 000 лв. То обаче има приходи предишната година от 1 млн. лв., 10% от тях са 100 000 лв. И понеже глобата надвишава законовия лимит, тя се намалява на 100 000 лв.
Общественото обсъждане на проекта за методиката е насрочено за 16 март. В края на миналата година КЕВР съобщи, че разследва 30 сделки с ток на борсата след сигнали от фирми и работодателски организации.