Рекордните цени на тока на борсата в последните дни накараха няколко завода да затворят. Спряно е оловното производство на КЦМ-Пловдив, ковашкия завод "Прескор", леярния цех Прогрес" в Стара Загора.
В писмо до премиера Стефан Янев и Асоциацията на организациите на българските работодители съобщават, че от 0 часа на 4 август спират енергоинтензивни производства.
Румен Радев, зам.-председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България заяви пред 24 часа, че с базова цена от 330 лв. за мегаватчас за 4 август, което е абсолютен рекорд от съществуването на борсата, на мегаватчас индустрията губи по 150 лв., при мощност от 50 мегавата това прави 8000 лв. на час. Той пресметна, че от вчерашния ден загубите са към 200 000 лв.
В писмото до премиера председателите на работодателските организации у нас заявяват, че е премината границата на търпимост и настояват енергийното министерство, БЕХ и ЕСО спешно да вземат мерки.
Бизнесът настоява:
- осигуряване на пълноценна натовареност на държавното дружество ТЕЦ „Марица-изток 2“ ;
- временно ограничаване на износа на електроенергия – впрочем, Гърция вече имаше такива действия по отношение трансграничния си обменен капацитет с Италия;
- подкрепа на засегнатите енергоинтензивни индустриални потребители, с оглед обективната им невъзможност да функционират поради неадекватни и непазарни институционални решения.
В. "24 часа" от няколко дни съобщава за рекордите у нас с цените на тока и търсеше отговор от Министерството на енергетиката и от БЕХ. Вчера от енергийния холдинг заявиха, че са посъветвила ТЕЦ "Марица-изток 2" да пусне трети блок, чиято електроенергия да е за свободния пазар.аа
Днес от министерството дойде съобщение, че ръководството водило активен диалог с ръкодоството на държавната тец.
"В резултат на проведените разговори, вчера, 3 август 2021 г., на пълна мощност е пуснат трети блок на централата – 210 мегавата (стандартно досега тя работеше с два блока – единият за покриване на производството по отпуснатата квота от 1 млн. мегаватчаса електроенергия за регулирания пазар и вторият – за свободния пазар).
Количеството произведена електроенергия се продава днес на пазара „Ден напред“ на Българската независима енергийна борса. В резултат на това включване, цената на сегмента „ден напред“ на БНЕБ вече е 258 лв/мвтч, което е намаление с около 70 лв. спрямо вчерашните стойности.
Ръководството на Министерството на енергетиката счита, че при такава пазарна ситуация тецът трябва да работи на максимално възможната техническа мощност – от една страна, това ще осигури приходи за дружеството, а от друга ще намали натиска върху потребителите от високите цени на електроенергията. Независимо от факта, че това са задачи на оперативното управление на дружеството, което е ангажимент както на неговото ръководство, така и на ръководството на Българския енергиен холдинг, Министерството на енергетиката следи отблизо ситуацията и предприема активни мерки за включването на ТЕЦ „Марица изток 2“ на свободния пазар в настоящата пазарна ситуация", се казва в прессъобщението.