Американското правителство поиска от правосъдните органи да разпоредят "Гугъл" (Google) да продаде своя браузър "Хром" (Chrome), историческа санкция за технологичния гигант, който и без това e преследван за антиконкурентните си практики, предаде БТА по информация на Франс прес.
Искането за отделяне на браузъра от "Гугъл" бележи дълбока промяна в поведението на органите за защита на конкуренцията в САЩ, които до голяма степен не преследваха технологичните гиганти, след като не успяха да разделят "Майкрософт" (Microsoft) преди 20 години.
В съдебния документ Министерството на правосъдието призовава за разделяне на дейностите на дъщерното дружество на групата "Алфабет" (Alphabet), като също така забранява на "Гугъл" да подписва споразумения с производителите за използването по подразбиране на търсачката му на смартфоните.
Властите освен това искат да попречат на "Гугъл" да се възползва от операционната си система "Андроид" (Android) за рекламиране на други свои продукти. Те дори настояват технологичният гигант да продаде "Андроид", ако не успее да предложи разработки в тази посока.
"Гугъл" беше признат за виновен миналото лято за незаконни практики за установяване и поддържане на своя монопол в онлайн търсенето от Амит Мехта, федерален съдия във Вашингтон.
Министерството иска "Гугъл" да се освободи от "Хром", най-ползваният интернет браузър в света, тъй като представлява основна точка за достъп до търсачката, като по този начин подкопава шансовете на потенциалните конкуренти.
Според уебсайта "СтатКаунтър" (StatCounter) през септември "Гугъл" е държал 90 на сто от глобалния пазар за онлайн търсене и дори 94 на сто от търсачката на смартфоните.